To, čo schválila na sobotňajšom mimoriadnom zasadaní ruská vláda, nie je presne definovaný program. Premiér Jevgenij Primakov k tomuto oznámeniu dodal, že ide o samovoľne sa rozvíjajúce opatrenia so zabudovaným mechanizmom hospodárskeho rozvoja. Táto hmlistá veta zodpovedá textu vypracovanému komunistickým vicepremiérom Jurijom Masľukovom, ako ho deň pred zasadaním vlády uverejnil denník Kommersant aj s okrajovými poznámkami Jevgenija Primakova. Takéto všeobecné opatrenia predložili minulý týždeň v Moskve ďalšej misii Medzinárodného menového fondu. Misiu nepresvedčili a zatiaľ neuvoľnila pozastavený úver. Jurij Masľukov sa podráždene ponosoval, že Medzinárodný menový fond chce skúmať ruský plán hádam aj pol roka. Znova počuť názor posledného sovietskeho prezidenta Michaila Gorbačova, že pomalosť Medzinárodného menového fondu môže Rusko zahubiť.
Jevgenij Primakov bol počas svojej návštevy vo Vladikaukaze priamejší ako minulý týždeň vo Viedni, kde zastupoval na summite Rusko - Európska únia chorého Borisa Jeľcina. Vo Viedni konečne načrtol "návrh vládneho programu stabilizácie". Vo Vladikaukaze vyhlásil, že jeho vláda nabrala kurz k upevneniu štátnej regulácie hospodárstva a práve štát musí určovať konkrétne parametre a smery výroby. O tejto (podľa Jevgenija Primakova) "aktualizovanej verzii" protikrízových opatrení Kommersant napísal, že v Rusku chce štát znova dobyť strategické výšiny v priemysele aj bankovníctve a súkromnú iniciatívu povoliť len malému a strednému podnikaniu. Moskovský hospodársky denník v tom vidí posunutie hodinových ručičiek späť k leninskej novej hospodárskej politike NEP, ktorá znamenala hospodárske zlepšenie v ZSSR dvadsiatych rokov, ale v Rusku rokov deväťdesiatych je krokom dozadu.
Minister hospodárstva Andrej Šapovalianc verí, že antikrízové opatrenia umožnia naštartovať v druhej polovici budúceho roka hospodársky rast, ak, pravda, Rusko dostane "prisľúbené" zahraničné úvery. Medzinárodný menový fond však opatrenia vlády Jevgenija Primakova na štátnu reguláciu trhového hospodárstva šmahom zamietol. Vo "veľmocenskej" Moskve musia preto namiesto peňazí Medzinárodného menového fondu čakať humanitárne dary na prezimovanie, kým nebude zrejmé, či v Rusku bude slobodné a trhové, alebo štátne a regulované hospodárstvo. JOZEF FUKATSCH
(Autor je stálym spolupracovníkom SME)