BRATISLAVA (SITA, Reuters) - Dolár v utorok minulého týždňa poklesol voči väčšine hlavných mien pod vplyvom špekulácií, že Brazília bude nútená devalvovať svoju menu. Ak by k devalvácii došlo, bol by to neklamný dôkaz prehlbovania svetovej hospodárskej krízy. Dolár oslabila aj skutočnosť, že nemecká centrálna banka prestala urgovať európske krajiny, aby znížili úrokové sadzby. Tento fakt signalizuje zámer Bundesbanky udržať nemecké sadzby nezmenené. Mnohí analytici sa však domnievajú, že Federal Reserve zníži americké úrokové sadzby opäť - ešte pred koncom tohto roka.
Americký dolár v stredu posilnil voči viacerým významným menám po tom, čo Brazília zverejnila balík očakávaných fiskálnych opatrení vo výške 23,5 mld USD. Nová schéma, zahŕňajúca krátenie brazílskeho rozpočtu a zvyšovanie daní, je podľa analytikov kľúčovým faktorom pre stabilizáciu hospodárstva krajiny, ako aj zlepšenie situácie na trhoch transformujúcich sa krajín. Podporný plán Brazílie v celkovej výške 84 mld USD by mal podľa dílerov zároveň umožniť realizáciu medzinárodného podporného programu vo výške 30 mld USD.
Stredajším stimulom dolára sa stal aj priaznivý septembrový rast objednávok na výrobky dlhodobej spotreby, ktoré odrážali silu ekonomiky USA napriek pretrvávajúcej kríze v Ázii, Rusku a Latinskej Amerike. "Hospodárske údaje v stredu podporili rast dolára, situácia na trhu je však naďalej bez výrazného smeru a obchodovanie zostáva nevýrazné," uviedol viceprezident pre devízové trhy spoločnosti First Chicago Bank Ralph DelZenero.
Dolár v stredu vzrástol voči nemeckej marke z utorkových 1,6530 DEM/USD na 1,6552 DEM/USD. Voči japonskému jenu posilnil z predchádzajúcej úrovne 117,75 JPY/USD na 117,88 JPY/USD. Po celkovo pokojnom obchodovaní v predchádzajúcich dňoch dolár vo štvrtok zasiahol najvýraznejší výkyv za viac ako štvrť storočia. Podľa analytikov vzniknutá situácia nesúvisela tak výrazne s klesajúcou dôverou voči americkej mene ako s pokračujúcim nedostatkom likvidity na trhu. Na trhu prevládala neistota z možného prehĺbenia poklesu v nasledujúcich dňoch. Dolár zaznamenal korekciu z minimálnych úrovní voči jenu a marke, na ktoré prepadol začiatkom tohto mesiaca. Od minima z 8. októbra vo výške 111,53 JPY/USD a 1,5870 DEM/USD sa v tomto týždni vyšplhal na úrovne 120 JPY/USD a 1,67 DEM/USD. Díleri však označili ďalší rast za málo pravdepodobný vzhľadom na z krátkodobého hľadiska silné psychologické úrovne 1,67 DEM/USD a 120 JPY/USD. Americká mena sa v piatok uzatvárala voči viacerým európskym menám na zvýšenej úrovni v dôsledku slabého obchodovania k záveru mesiaca. Priaznivým stimulom sa stal silný rast hrubého domáceho produktu (HDP) USA v treťom štvrťroku vo výške 3,3 %, a to i napriek vplyvu celosvetovej hospodárskej krízy. Dolár však poklesol voči jenu, keďže investori, zasiahnutí štvrtkovým výkyvom, pokračovali v uvoľňovaní pozícií.
Finančné trhy optimisticky reagovali na balík reforiem siedmich najpriemyselnejších krajín sveta tzv. zoskupenia G7, do ktorého patrí USA, SRN, Japonsko, Francúzsko, Kanada, Taliansko a Veľká Británia. Úlohou spomínaných reforiem bolo predovšetkým ukončenie krízy celosvetového hospodárstva, ako aj prevencia pred jej možným obnovením v budúcnosti. Reakcia trhu však zostávala naďalej limitovaná celkovo nízkou likviditou.
Dolár sa k záveru uzatváral voči nemeckej marke na nezmenenej štvrtkovej úrovni 1,6540 DEM/USD, kým voči švajčiarskemu franku sa vyšplhal na 1,3517 CHF/USD. Britská libra oslabila voči doláru na 1,6745 USD/GBP. Voči jenu americká mena oslabila na 116,15 JPY/USD.