Hurikán Mitch postupujúci od víkendu severozápadným smerom nad Karibským morom dorazil včera v noci k honduraskému pobrežiu. Cestou usmrtil 32 osôb, vytrhával stromy aj s koreňmi a strhával mosty. Vysoké vlny a silný dážď zaplavili pobrežie. "Hurikán zničil skoro všetko, stáť zostalo len niekoľko domov," povedal jeden z obyvateľov turistami vyhľadávanej Bay Islands pri honduraskom pobreží. V horských oblastiach už spadlo 64 centimetrov vody a meteorológovia počítajú s ďalšími najmenej tromi dňami výdatných zrážok.
Misia EÚ v Bielorusku
Misia Európskej únie v stredu pricestovala do bieloruskej metropoly Minsk, aby s bieloruskými predstaviteľmi diskutovala o probléme diplomatických rezidencií, ktoré boli zahraniční diplomati v júli tohto roku nútení opustiť. Informoval o tom včera bieloruský minister zahraničných vecí Ivan Antonovič. Členské štáty EÚ, USA a Japonsko v júli odvolali svojich veľvyslancov z Bieloruska po tom, čo im bieloruské úrady zabránili vo vstupe do ich diplomatických rezidencií v komplexe Drozdy. Minsk tento týždeň odporučil, aby veľvyslanci pricestovali späť na priame rokovania. Ako však dodal Antonovič, diplomatom z komplexu Drozdy, ktorý vyhlásil za svoju rezidenciu prezident Alexander Lukašenko, by ponúkli iné priestory v komplexe, ak by si želali návrat do Drozdov.
Jelisič sa priznal
Bosniansky Srb Goran Jelisič sa včera pred Medzinárodným trestným triunálom pre vojnové zločiny v bývalej Juhoslávii na otváracom pojednávaní podľa zmiernenej obžaloby priznal k 14 chladnokrvným vraždám bosnianskych Chorvátov a Moslimov. Odmietol však najzávažnejšie obvinenie - z genocídy. Tridsaťročný Jelisič, ktorý sa pýšil prezývkou Srbský Adolf (Hitler), je zatiaľ len tretím obvineným z vyše 80-členného zoznamu, ktorý sa priznal k svojim zločinom. Pred trojčlenným haagskym tribunálom povedal, že si dobrovoľným priznaním chce očistiť dušu. Jelisičovi hrozí maximálny trest, ktorý súd OSN môže vyrieknuť - doživotné odňatie slobody - keďže však obvinenie z genocídy poprel, za vraždy ho budú súdiť na novom procese, vysvetlil sudca Claude Jorda.
Taiwan zamietol repatriáciu únoscu
Taiwan včera zamietol žiadosť Pekingu o okamžitú repatriáciu pilota čínskeho dopravného lietadla, ktorý v stredu uniesol Boeing 737 na územie Taiwanu s odôvodnením, že prípad sa bude vyšetrovať podľa zákonov, platných na ostrove. Exilová Čínska republika na Taiwane, odštiepená od komunistickej Číny počas občianskej vojny v roku 1949, začala za posledné roky akceptovať niektoré rozhodnutia súdov, vynesené v Číne, ako právoplatné.
Únos v Jemene
Dvaja turisti, ktorých v stredu na juhu Jemenu uniesli príslušníci domorodého kmeňa, nie sú občanmi Rakúskej republiky, ale Belgicka. Informovalo včera o tom rakúske ministerstvo zahraničných vecí vo Viedni. Ministerstvo sa odvolalo na informácie jemenského ministerstva vnútra, ktoré upresnilo štátnu príslušnosť obetí únosu. Jemenská vláda pôvodne v stredu informovala, že dvoch Rakúšanov uniesol miestny kmeň. Stalo sa tak prvýkrát od augusta, keď jemenská vláda stanovila trest smrti pre únoscov cudzích štátnych príslušníkov.
(TASR, ČTK)