V jednom smere odviedli lietadlá NATO predsa len svoje ničivé dielo, a to bez toho, aby sa vôbec odlepili od talianskych a britských ranvejí. Srbská vláda v atmosfére takmer "vojnového stavu" priškrtila nezávislé médiá. Urobila to v čase, keď už bolo jasné, že sa Belehrad, i keď pomaly a neochotne, podvolí ultimátu, stiahne svoje mimoriadne sily z Kosova a dovolí overovateľom zo Západu kontrolu plnenia svojich záväzkov.
Srbský parlament schválil 20. októbra zákon, ktorý postihuje tie médiá, ktoré šíria v krajine "porazenecké nálady". Už týždeň predtým vláda za asistencie polície zastavila vydávanie troch belehradských nezávislých denníkov - Dnevni telegraf, Danas a Naša Borba. Obmedzené bolo i vysielanie študentského Rádia Index, ktoré bolo tŕňom v päte moci už pri vlne protivládnych demonštrácií pred dvoma rokmi. Vláda zakázala preberanie zahraničných programov v srbskom jazyku. Porušením zákona je publikovanie správ podporujúcich násilnú deštrukciu ústavného poriadku a poškodenie územnej celistvosti a nezávislosti Srbska a Juhoslávie. Za tento prečin hrozí pokuta do 800 tisíc dinárov (približne 2,8 milióna Sk). Deň po schválení zákona síce vláda zrušila svoj zákaz pre denníky, dva dni nato však polícia obsadila redakciu Dnevni telegraf, zabavila jej majetok a vyrubila vydavateľovi pokutu až 2,4 milióna dinárov s tým, že túto sumu má zaplatiť do nedele (!).
V Kosove bojujú juhoslovanskí (srbskí) vojaci a policajti proti kosovským Albáncom. NATO šermuje svojím mocným, i keď v konečnom dôsledku asi len virtuálnym mečom a Belehrad paralelne vedie svoju dlhotrvajúcu zákopovú vojnu proti domácim odporcom. Postihnuté médiá tak či tak nemajú zásadný vplyv na verejnú mienku, pretože všetky dôležité masovokomunikačné prostriedky sú nástrojom štátnej propagandy. Nikto síce nebráni domácim ani zahraničným novinárom informovať o vojnových operáciách proti "teroristom" v Kosove, ani nezakazuje albánske médiá v Prištine. Belehradu nezáleží na "dobrom obraze" Juhoslávie vo svete. Podľa opozičnej Demokratickej strany Zorana Djindjiča je zákon súčasťou "snahy režimu ukryť pravdu pred občanmi Srbska o svojej politike zlyhania, a zvlášť o kompromisoch v súvislosti s Kosovom". Vojna v Kosove tak svojráznym spôsobom dorazila do juhoslovanskej metropoly. BAŠA JAVŮRKOVÁ