Michal KOVÁČ, exprezident SR: "Vznik prvej ČSR vnímam vo vzťahu k Slovákom ako národné oslobodenie a možnosť nerušeného národného a kultúrneho rozvoja. Vznikom Československa vzniklo aj moderné Slovensko. Slovensko pred rokom 1918 bolo iba neurčitým pojmom - skôr básnickým a žurnalistickým než politicko-geografickým. Po vzniku ČSR dostalo svoje pevné medzinárodne zakotvené hranice, ktoré sú až na nepatrné zmeny aj hranicami súčasnej SR. Vznik ČSR umožnil aj dotvorenie slovenského národa. Mnohí Slováci, ktorí sa do toho času z rôznych príčin nehlásili k svojmu národu, po vzniku Československa sa k nemu prihlásili. Zánik ČSFR vnímam ako ďalšiu prirodzenú fázu emancipačného procesu nášho národa."
Peter WEISS, podpredseda SDĽ: "Je to pre mňa pamätný deň, pretože vznik ČSR znamenal záchranu Slovákov ako národného spoločenstva a umožnil im búrlivý kultúrny a civilizačný rozmach, pomohol im prejsť cez zložité historické udalosti 20. storočia. Rozdelenie ČSFR vnímam ako výsledok neschopnosti českej politickej elity akceptovať spolunažívanie Čechov a Slovákov na princípe rovného s rovným. Osamostatnenie SR bolo šancou vybudovať modernú slovenskú štátnosť v súlade s historickým poznaním, že žiaden národ ešte nedoplatil na vlastnú štátnosť. Predchádzajúca vládna garnitúra túto šancu, žiaľ, nevyužila, a tak sa na prelome tisícročí formujúca sa nová vládna väčšina ocitla pred výzvou dať slovenskej štátnosti skutočne modernú podobu založenú na princípoch právneho štátu."
Béla BUGÁR, predseda SMK: "ČSR bola určitý spôsob riešenia krízového stavu po prvej svetovej vojne. Boli v nej zakotvené základné princípy budovania demokratického štátu. Neboli však zohľadnené potreby niektorých menšinových skupín občanov."
Ján ČARNOGURSKÝ, predseda KDH: "Vznik ČSR bol prevratom v dejinách strednej Európy a začiatkom dobrej kapitoly v dejinách Slovenska. Československo zohralo svoju dobrú historickú úlohu. Dejiny však idú ďalej. Vznik národných štátov Slovákov a Čechov bol historicky nevyhnutný a dobrý." (pt)
(Viac na 5. strane)