Kurzy začali stúpať. Uplynulý týždeň sa hlavný americký burzový ukazovateľ Dow Jones (index 30 najväčších priemyselných gigantov) pohyboval na úrovni 8500 bodov. Je síce na hony vzdialený od júlových rekordov, ale aj od crashu na začiatku októbra. Podobne aj dominantný nemecký burzový barometer DAX (index 30 najväčších akciových spoločností): minulý týždeň osciloval okolo 4500 bodov - pokojne vzdialený od negatívneho rekordu spred niekoľkých týždňov.
Za touto dočasnou konsolidáciou kurzov sa však skrývajú vážne problémy na finačných trhoch. Odborný časopis FINANZWOCHE podčiarkuje, že na internacionálnych peňažných trhoch sme svedkami historicky jedinečného experimentu. Na jednej strane možno pozorovať extrémne zadlženie. Napríklad americké domácnosti si nabrali obrovské úvery, pričom vôbec nesporia - všetko vydávajú na spotrebu. Na strane druhej rastie mimoriadnym tempom množstvo peňazí v obehu, väčšina západných ústredných bánk znížila úrokovú mieru na rekordne nízku úroveň. Centrálni bankári chcú naštartovať dýchavičný konjunkturálny motor v priemyselne vyspelých demokraciách a zároveň zabrániť kolapsu niektorých bánk, majúcich v svojich bilanciách miliardové nedobytné položky. A tak sa svet vlastne potáca medzi dvoma negatívnymi alternatívami: hyperinfláciou a defláciou.
Slovenské akcie mali podľa údajov v časopise BOERSE ONLINE nejednotný vývoj. Kurz Nafty Gbely sa k 20. októbru zvýšil oproti 13. októbru o 0,04 % na 23,01 DEM a Slovnaftu o 3,70 % na 28 DEM. VSŽ sa prepadli o 12 % na 11 DEM. Slovakofarma zostala na úrovni 105 DEM a Váhostav Žilina na 23,90 DEM. U posledných troch menovaných "vlajkových lodí slovenského priemyslu" ide pritom o negatívny rekord za posledných 12 burzových mesiacov.
JÁN ŠALGOVIČ, Mníchov