olitickom postavení EÚ. Na tlačovej konferencii na záver summitu to vyhlásil rakúsky kancelár Viktor Klima, ktorého krajina teraz únii predsedá. Najvyšší predstavitelia EÚ sa zhodli na tom, že ekonomická stabilita EÚ sa dosiahla, čo potvrdil i malý vplyv ázijskej krízy na európsky trh, a v súčasnosti treba pracovať na ďalšom raste.
Francúzsky prezident Jacques Chirac, ktorý sa vyslovil za posilnenie európskych zložiek bezpečnosti a obrany, na summite v podstate podporil návrhy britského premiéra Tonyho Blaira vedúce k "samostatnej európskej obrane". SvojÍm obsahom prevratné britské návrhy o európskych silách v rámci NATO, ktoré by boli na európskom kontinente nasadzované v krízových situáciách aj bez účasti USA, sa stali predmetom diskusie už pred začiatkom summitu, kedže Británia bola doteraz proti akejkoľvek podobnej snahe.
Organizačným triumfom kancelára Viktora Klimu bola návšteva najvyššieho palestínskeho predstaviteľa Jásira Arafata. Arafat otvoril summit informáciami o mierovom pláne medzi Izraelom a Palestínčanmi.
Budúci nemecký kancelár Gerhard Schröder, ktorý sa na summite zúčastnil ako "zvláštny hosť", sa súhlasne vyjadril k pripravovanému rozšíreniu EÚ. Podľa jeho názoru vstupné rozhovory musia byť vedené triezvo a nesmú v kandidátoch vyvolávať žiadne ilúzie. Predstavitelia členských krajín únie sa zhodli na tom, že odstupujúci nemecký kancelár Helmut Kohl sa stane čestným občanom EÚ za jeho zásluhy o zjednotenie Európy.