VIEDEŇ (ČTK, r) - Bývalý rakúsky novinár a neskoršie starosta Viedne Helmut Zilk (71) (na archívnej snímke ČTK) sa obvineniami, že v 50. a 60. rokoch vedome spolupracoval s československou tajnou službou, cíti "hlboko ľudsky dotknutý" a bude od českého prezidenta Václava Havla požadovať dôkazy. "Proti takému obvineniu sa predsa musím brániť všetkými prostriedkami, ktoré mám," dodal Zilk pre rakúsky denník Kurier. Podľa sobotňajšieho vydania nemeckého denníka Süddeutsche Zeitung Václav Havel zrušil udelenie Radu T. G. Masaryka Helmutovi Zilkovi, pretože je podozrivý, že svojimi informáciami pre československú tajnú službu zavinil odsúdenie veľkého počtu ľudí. Zilk pre nemeckú agentúru DPA povedal, že podľa jeho názoru súvisí obvinenie s napätím v českej vnútornej politike a s povesťami okolo Havla a jeho ženy.
Obvinenia proti Zilkovi odmietol bývalý generálny intendant rakúskeho verejnoprávneho rozhlasu a televízie (ORF) Gerd Bacher, ktorý bol so Zilkom desiatky rokov v kontakte a v inkriminovanom čase bol jeho šéfom. Bacher bol vtedy konfrontovaný s obviňujúcim materiálom rakúskej štátnej polície, podľa ktorej Zilk na základe svojich vynikajúcich stykov s východným blokom "pracoval pre druhú stranu". Bacher vtedy požadoval buď predloženie dôkazov, alebo okamžité zastavenie ohováračskej kampane. "Dôkazy nikdy neprišli," dodal.
Zilka sa zastal aj primátor Bratislavy Peter Kresánek. Podľa neho celá vec súvisí aj s "novinárskou neprofesionalitou" autora článku v Süddeutsche Zeitung. Ten podľa Kresánka "zarážajúcim spôsobom" vynechal známe praktiky ŠtB, ktorá bola schopná akékoľvek obojstranné aktivity v čase železnej opony vydávať za spoluprácu v jej prospech.
Keď Helmut Zilk vykonával úrad starostu Viedne, bol podľa prieskumu verejnej mienky najobľúbenejším rakúskym politikom. V decembri 1993 mu pravicoví extrémisti poslali tzv. listovú bombu, ktorá mu odtrhla prsty na ľavej ruke. O rok neskôr z funkcie odstúpil.