PARÍŽ (TASR) - Kontroverzný slovenský predseda vlády Vladimír Mečiar sa po štyroch rokoch absolútnej moci, ktorá priviedla krajinu do slepej uličky v ekonomike a do diplomatickej izolácie, sťahuje, uvádza v rozsiahlom článku o Slovensku v sobotňajšom vydaní francúzsky denník Le Monde. Pre Slovensko, vylúčené z prvej vlny integrácie do Severoatlantickej aliancie (NATO) a do Európskej únie (EÚ) pre nedostatky demokracie, Mečiarov odchod znamená obrat, "jednu z najvýznamnejších zmien v strednej Európe od pádu komunizmu", citoval denník vyjadrenie prezidenta ČR Václava Havla.
Mečiarovo Slovensko po niekoľkých rokoch nacionalizmu a populizmu predstavovalo destabilizačný faktor v regióne, uvádza autor článku. Príchod nových vedúcich predstaviteľov krajiny, väčšmi rešpektujúcich demokraciu a susedné krajiny, by mal zmeniť zlý obraz Slovenska, konštatuje denník.
Francúzske noviny ďalej píšu, že Mečiar osem rokov diktoval politiku Bratislavy: najskôr vo federálnom Československu, potom na čele Slovenska, ktoré priviedol v roku 1993 k nezávislosti. Mečiar, dvakrát odvolaný z funkcie bývalými priateľmi, ktorí neskoro spozorovali jeho autoritatívne tendencie, bol zvolený v roku 1992 a 1994. Prvýkrát prehral vo voľbách 25. až 26. septembra 1998, hoci jeho Hnutie za demokratické Slovensko (HZDS) ostáva naďalej najsilnejším politickým subjektom v krajine s 27 percentami hlasov. Mečiar veľmi zle prijal výsledok volieb a vyčítal voličom, že "ho pripravili o možnosť konať pre ich dobro a pre dobro Slovenska". Mečiar, ktorý si osvojil heslo francúzskeho kráľa Ľudovíta XIV. `Štát som ja`, sa totálne stotožnil so Slovenskom, za otca ktorého sa pokladá, a svojich odporcov označoval za "protislovenských". Predseda vlády Mečiar sa štedro správal k pochlebovačom vo svojej politike klientelizmu a prideľovania funkcií - v administratíve a diplomacii, podnikoch privatizovaných za "priateľskú cenu" a najrôznejších subvenciách, uvádzajú noviny. K voličskej základni používal Mečiar zjednodušujúci a nacionalistický protimaďarský prejav - Slováci boli pod maďarskou nadvládou do roku 1918, pripomína denník - ale aj protiamerický a protinemecký.