SDĽ spočiatku odmietala účasť maďarskej koalície v novej bratislavskej vláde, lebo sa domnievala, že jej vplyv v nej, ak bude zložená z menšieho počtu strán, sa zvýši. Zjazd SDĽ toto stanovisko nakoniec zmenil.
Frankfurter Allgemeine Zeitung
Príležitosť
na zlepšenie
Podľa mienky zahraničia je účasť SMK v novej bratislavskej vláde príležitosťou na zlepšenie spolunažívania Slovákov so silnou maďarskou menšinou.
Die Welt, Berlín
Aj iná mienka
Už aj Slovensko nasleduje rumunský príklad: vo vláde budú Maďari. O zlú povesť Vladimíra Mečiara sa postarala domáca i zahraničná maďarská lobby. Ona nalepila na slovenského politika číslo 1 visačku nacionalizmu a vernosti Moskve.
Cotidianul, Bukurešť
V Rumunsku sú pánmi Maďari. Stane sa už to, čo oni chcú. Umiernení Maďari jestvujú len v hlavách politikov, ktorí veria, že pripustenie ich strany do vlády zavedie menšinové politikárčenie do správneho smeru.
Gazeta de Nord-Vest, Satu Mare
Maďarské hlasy
pre Slovákov
SMK to bude mať teraz so zastávaním sa práv menšín ľahšie. Slovenské sily protimečiarovského spojenectva totiž považujú tieto práva za potrebné pre súlad s európskymi meradlami. Navyše 50 000 príslušníkov maďarskej menšiny na juhu Slovenska odovzdalo hlasy práve Slovenskej demokratickej koalícii.
Gazeta Wyborcza, Varšava
Lakmusový papierik
Nebolo celkom jasné, kto vlastne bude v novej slovenskej vláde. No neúčasť SMK v nej by bola mohla zasa spomaliť prijatie Slovenska do Európskej únie, pre ktorú je postoj k menšinám lakmusovým papierikom dodržiavania ľudských a občianskych práv vôbec.
The Wall Street Journal, New York
Vyplnená medzera
Európa môže teraz privítať Slovensko po dlhej izolácii na ceste späť tak do Európskej únie, ako aj NATO. Vyplní strategickú medzeru pri rozširovaní spojenectva medzi Poľskom a Maďarskom.
Handelsblatt, Düsseldorf