Na neformálnom summite Európskej únie (EÚ) v rakúskom letovisku Pörtschach budú zrejme dominovať celkom iné témy, než aké sa uvoľneným diskusiám pri krbe snažili vtlačiť iniciátori neoficiálnych stretnutí únie na prvom neformálnom summite v britskom Cardiffe. Azda len francúzsky prezident Jacques Chirac chce leitmotív neoficiálnych schôdzok dotiahnuť do konca, keď sa podľa hesla "bližšie k občanom" rozhodol v sobotu večer zavítať do malej francúzskej krčmy v neďalekom rakúskom Krumpendorfe.
Pozornosť pred summitom na seba sústredil britský premiér Tony Blair, ktorý bude mať úvodný referát k diskusii o vnútornej bezpečnosti EÚ. Hlavnú myšlienku na britské pomery prevratného návrhu už Blair nechal pretriasať médiami - Európa by mala mať vlastné vojenské sily, ktoré by bez pomoci USA zakročili pri urovnávaní konfliktov na európskej pôde. Obranné sily EÚ by podľa britských predstáv boli nasadzované v situáciách, ako bola vojna v Bosne alebo terajšia kríza v Kosove. Všetko by sa však naďalej odohrávalo v rámci Severoatlantickej aliancie a z jej poverenia, upokojuje Blair. Britská iniciatíva vyvolala rozruch celkom oprávnene, ak si pripomenieme, že to bola práve Británia, ktorá od počiatku 90. rokov akékoľvek iniciatívy smerujúce k vytvoreniu obranných síl EÚ v zárodku potláčala s tým, že pilierom európskej obrany musí byť NATO na čele s USA. Preto sa Nemcom a Francúzom nepodarilo presadiť, aby medzeru v bezpečnostnej politike EÚ vyplnila Západoeurópska únia (ZEÚ). ZEÚ sa počas svojej 50-ročnej existencie nedostala spod tieňa NATO ani na chvíľu a bola to Británia, ktorá nesúhlasila ani s jej začlenením do EÚ. Všetky návrhy v tomto smere chápala Británia ako ohrozenie jej zvláštnych vzťahov s USA. Francúzov však podľa rakúskej tlače napálila aj skutočnosť, že organizátor summitu - predsedajúca krajina EÚ Rakúsko - priklepol úvodný prejav práve Británii a ignoroval tým dominantné postavenie Paríža v EÚ aj jeho doterajší prínos do diskusie o bezpečnostnej politike v únii. Reakcia Francúzov len potvrdzuje nevyslovené obavy zo vznikajúcej sociálnodemokratickej osi Blair-Schröder-Klima na úkor doterajšej nemecko-francúzskej spolupráce.
Rakúsky kancelár Viktor Klima počas svojho turné po metropolách členských krajín EÚ zistil, že jeho kolegovia chcú v Pörtschachu hovoriť okrem vnútornej bezpečnosti aj o politickej úlohe EÚ, ktorá by mala nasledovať po spoločnom trhu a mene. Sám k summitu povedal: "Chceme dať impulz pre oficiálny summit EÚ v decembri vo Viedni."
Z niekoľkohodinového stretnutia hláv štátov a vlád EÚ bude mať najväčší prínos Rakúska spolková krajina Korutánsko. "Je to nevyčísliteľný reklamný efekt pre túto oblasť," hovorí Wolfgang Rosam. Na mediálnu prezentáciu bolo vyčlenených 200 miliónov šilingov. A nesťažujú sa ani hoteliéri. Troj- a štvorhviezdičkové hotely v Pörtschachu, Krumpendorfe a Klagenfurte obsadili do posledného miesta oficiálne delegácie a 800 novinárov.
MIRIAM MRÍZOVÁ