Len Američania mali možnosť informovať reportérov a James Rubin, hovorca ministerstva zahraničných vecí, a Joe Lockhart, hovorca Bieleho domu, sporadicky vycestovali niekoľko kilometrov do kempu Chesapeake College. "Podávali sa krvavé minútky, tekvica a kukuričná kaša s petržlenom," povedal hovorca ministerstva zahraničných vecí James Rubin hladným reportérom na jednej z tlačoviek. Keď ho potom novinári zasypali otázkami typu "Hovorilo sa o tretej fáze odsunu? … Čo bezpečnostné záruky? … Sú medzi nimi nejaké protirečenia?". Rubin nič nekomentoval, ale pokračoval o tom, ako sa izraelský premiér Benjamin Netanjahu a jeho manželka Sara dlho prechádzali v lese a dali si obed na mieste s výhľadom na rieku. "Mám aj jedálny lístok, ak by bol záujem," dodal.
Informačnú blokádu čiastočne ohrozili mobilné telefóny, a to aj napriek pokusu Američanov rušiť mobilné fekvencie. Aharon Domb, riaditeľ rady židovských komunít Judey, Samárie a Gazy, si však poradil, podarilo sa mu totiž vytočiť istú kombináciu čísel, ktorou odkódoval rušenie. Palestínsky hovorca Ahmad Tibí mu potom tlmočil svoju vďaku.
V dave novinárov sa však vždy vyskytol niekto, koho tam vyslali zástupcovia oboch tímov - a tak okrem celkom vágnych amerických tlačových vyhlásení mohlo byť spravodajstvo doplnené správami z nemenovaných zdrojov o tom, aká je atmosféra, očakávania a vyhliadky. Hneď na jednom z prvých brífingov si Rubin všimol, že oveľa väčšej pozornosti novinárov ako on sám sa tešia dvaja hovorcovia - Aviv Bušinsky (Izrael) a Marvan Kanafání (Palestína), ktorí smelo rozdávajú informácie hlúčikom reportérov. Keď sa mu podarilo vyslobodiť Bušinského z obkľúčenia novinárov, odviesť ho nabok a pýtať si vysvetlenie, ten ukázal prstom na svojho palestínskeho kolegu - on vraj s informovaním začal prvý. (kl)