m Ako často vypravujete konvoje s humanitárnou pomocou a koľko ton materiálu prepravíte?
"Niekoľko mesiacov sme vypravovali dva konvoje každý druhý deň, samozrejme - v závislosti od aktuálnej situácie. Od 15. októbra jazdíme denne. V konvoji je obvykle 4 až 6 nákladných automobilov, denne tak prepravíme priemerne okolo 40 ton materiálu. Celkový objem materiálu vypravovaného z Prištiny je asi 60 ton. Prevažná časť pochádza od zahraničných darcov."
m Majú vaši vodiči nejaké problémy s prejazdom cez kontroly srbskej armády a polície, ktorých je v Kosove stále niekoľko desiatok?
"Spočiatku sme mali veľké problémy dostať sa tam, kam sme práve potrebovali. Vždy išlo o nejaké administratívne ťažkosti. V priebehu posledných niekoľkých týždňov, čo spolupracujeme s Úradom pre utečencov OSN (UNHCR), sa prejazd policajnými stanovišťami výrazne urýchlil. Okrem ojedinelých osobných útokov srbských policajtov na albánskych vodičov problémy nie sú."
m Pohyb v Kosove však nekontroluje len srbská strana. Ako sa k vám správajú povstalci z Kosovskej oslobodzovacej armády - UCK.
"Bolo by čudné, keby členovia UCK zaujali nepriateľský postoj, keď v podstate ide o našu pomoc pre nich a ich rodiny. Zažil som dokonca situáciu, keď nám členovia UCK pomáhali vytlačiť uviaznutý kamión. V tomto ohľade problémy neexistujú."
m Stretávate sa s utečencami každý deň. Máte dojem, že sa ich situácia zlepšuje?
"Rád by som vám odpovedal kladne, ale mám, bohužiaľ, opačné pocity. Z ostreľovania obcí si ľudia so sebou priniesli strach, ktorý z nich dodnes nevymizol. Nové nepokoje tiež príliš optimizmu nepridávajú. Tí ľudia sú odhodlaní v lesoch zostať dovtedy, pokiaľ Srbi skutočne neodídu, nielen na papieri. Ak sa tak nestane do začiatku zimy, bude to s najväčšou pravdepodobnosťou stáť veľa ľudských životov. Jediní, ktorí tomu môžu zabrániť, sú politici, my sa len snažíme pomôcť tam, kde oni zlyhali."
PRE SME - FILIP ŠILHAN, agentúra Epicentrum, Priština