ho prokurátora Martin Lauko. Záujem prokurátorov o kauzu okolo prevodu akcií VSŽ ešte neznamená, že niekoho obvinia.
O preskúmanie a následné vyvodenie trestnoprávnej zodpovednosti voči tým, ktorí sa v tejto veci angažovali, požiadal generálneho prokurátora Milana Hanzela advokát Dušan Kubovčák. Podľa Kubovčáka spoločnosti, ktoré akcie VSŽ získali, robili v minulosti podobné obchody s úmyslom kúpené podniky postupne ovládnuť a potom čiastočne vytunelovať.
Úrad pre finančný trh v rámci monitorovacej činnosti zistil, že vývoj kurzu akcií VSŽ na bratislavskej burze v decembri 2001 a okolnosti uzatvorenia kurzotvorných obchodov s nimi zakladajú dôvodné podozrenie, že niektoré obchody boli uzatvorené za účelom manipulácie ich kurzu. Preto úrad a burza začiatkom januára pozastavili vyrovnanie obchodov s akciami VSŽ z 21. decembra.
Viac ako pätinový balík akcií VSŽ získal od štátneho Transpetrolu Stredoeurópsky maklérsky dom. Obchod sa uskutočnil pri cene 160 Sk za akciu. Nový majiteľ podielu následne predal väčšinu týchto akcií Poštovej banke za rovnakú cenu. Opčnú zmluvu na nákup viac ako 7 percent akcií VSŽ uzavrela s Poštovou bankou spoločnosť Penta Investments Ltd. Celý balík akcií VSŽ predávaný Transpetrolom si teda rovnakým dielom po 7 % rozdelia finančné skupiny J&T, Penta a Istrokapitál. Naposledy menovaná spoločnosť ovláda Stredoeurópsky maklérsky dom aj Poštovú banku.
(tv, sita)