Zmeny chce SDĽ presadiť v použití peňazí na reformu dôchodkového poistenia. Tá má pozostávať z troch pilierov. Prvý je modifikáciou súčasného dôchodkového zabezpečenia a zachováva priebežné dôchodkové poistenie. Tento pilier by mal byť dominantný do roku 2013 až 2018.
Druhý pilier má byť založený na kapitalizačnom princípe a má byť účinný po roku 2018. Pilier má zhodnocovať príspevky zamestnávateľov a zamestnancov. V roku 2023 sa predpokladajú aktíva tohto piliera v hodnote jednoročného HDP Slovenska. Rýchlejší nábeh systému majú podporiť práve zdroje z predaja akcií SPP. Aktíva druhého piliera môžu byť v peniazoch alebo v cenných papieroch.
Vláda chce predať celý 49-percentný balík investorovi a z výnosu previesť 55 miliárd korún do Sociálnej poisťovne.
SDĽ chce rozdeliť akcie na 24- a 25-percentné podiely. Balík 24 percent potom navrhuje predať a z výnosu uhradiť štátne dlhy. Podiel 25 percent chce previesť na Sociálnu poisťovňu. Tá má potom postúpiť na osobný účet každému občanovi zákonom určený podiel na tomto majetku.
Nedokonalosť vládneho návrhu spočíva podľa SDĽ v inflácii, pre ktorú je neefektívne 55 miliárd iba uložiť. Ľavica tu zároveň vidí nebezpečenstvo zneužitia zdrojov politickou mocou na iné účely, ako je dôchodková reforma.
Pri druhom variante bude podľa SDĽ dosiahnutá priama účasť občana na zveľaďovaní SPP. Občan vraj bude vnímať, ako mu efektívnosť plynárenského monopolu zabezpečuje jeho dobré finančné postavenie v dôchodkovom veku. Zníži sa tým aj citlivé vnímanie cien plynu a nákladov na bývanie. Pri tomto spôsobe použitia akcií bude do značnej miery vylúčený vplyv domácej inflácie.
Podľa hovorkyne Sociálnej poisťovne Andrey Kadnárovej je potrebné ešte zvážiť riziká vlastníctva akcií, či už ich možné zhodnocovanie (ako tvrdí SDĽ), alebo naopak pokles ich hodnoty.
(tom)