Čílska vláda obviňuje Veľkú Britániu, ktorá minulý týždeň zadržala na žiadosť Španielska bývalého čílskeho diktátora Augusta Pinocheta, z postupu, ktorý odporuje medzinárodnému právu. Pinochet, ktorý prišiel do Londýna s diplomatickým pasom, sa teší vo Veľkej Británii diplomatickej imunite, tvrdí čílska strana. Londýn to však popiera a jeho tvrdenie svojimi argumentmi podporujú aj odborníci z odboru štátneho a medzinárodného práva.
"Ako poslancovi parlamentu Pinochetovi neprináleží diplomatický pas," tvrdí čílsky právnik Hernan Montealegre pre nemecký týždenník Der Spiegel. Mníchovský odborník na medzinárodné právo Andreas Paulus pre nemecký denník Süddeutsche Zeitung zasa tvrdí: "Diplomatický pas síce uľahčuje prechod colnicou, jeho nositeľ sa však ešte zďaleka neteší diplomatickému štatútu." Ten majú podľa medzinárodných konvencií len osoby, ktoré sú akreditované ako diplomati alebo pôsobia v rámci špeciálnej misie. Čílska armáda hneď oznámila, že sa senátor Pinochet zdržoval v Británii na "osobitnej misii".
Imunitu by mohol mať Pinochet aj z titulu bývalej hlavy štátu, píše Süddeutsche Zeitung. Táto ochrana sa však vzťahuje len na výsostné akty, teda vládne kroky, ale nie na všeobecné trestné činy. Do ktorej kategórie spadajú diktátorove násilné činy, ešte nie je právne vyjasnené, aj keby Pinochetovi z tohto titulu prislúchala imunita, v prípade zločinov, z ktorých ho španielska strana obviňuje, by mu vôbec neplatila. "Pri takých deliktoch nehrá imunita žiadnu úlohu," súdi Karin Oellersová-Frahmová z Inštitútu medzinárodného práva Maxa Plancka v Heidelbergu. Podľa medzinárodného zvykového práva totiž imunita nechráni pred medzinárodným trestným stíhaním v prípade vojnových zločinov, genocídy a zločinov proti ľudskosti. To je výslovne zakotvené v ustanoveniach medzinárodných tribunálov pre bývalú Juhosláviu a Rwandu. "Úradné postavenie obvineného, či už ako šéfa štátu, resp. vlády, alebo ako zodpovedného vládneho činiteľa, nezbavuje príslušnú osobu trestnej zodpovednosti," píše sa v článku 7 štatútu tribunálu pre bývalú Juhosláviu.
Britská vláda sa v súvislosti s Pinochetovým zadržaním nemieni angažovať. "Naši politici a vláda nemajú právo brániť činnosti súdov a
tiež nechceme zasahovať do súdneho procesu," vyhlásil britský minister zahraničných vecí Robin Cook.
(r)