BUDAPEŠŤ (ČTK) - Maďarské hlavné mesto Budapešť bolo včera miestom rokovaní troch východoeurópskych premiérov. Predsedovia vlád Českej republiky, Poľska a Maďarska diskutovali na budapeštianskom summite o obnovení vyšehradskej spolupráce a o nutnosti spoločnej úzkej vzájomnej prepojenosti, pokiaľ ide o spoločné úsilie všetkých troch štátov stať sa plnoprávnymi členmi Európskej únie a Severoatlantickej aliancie.
V záverečnom spoločnom vyhlásení sa mali traja premiéri prihlásiť k napĺňaniu tradičných európskych demokratických hodnôt, rešpektovaniu ľudských práv a budovaniu sociálne orientovaného trhového hospodárstva. Zároveň mali v pripravovanom dokumente zdôrazniť špecificky stredoeurópske hodnoty a prihlásiť sa k spoločnej kultúrnej identite tohto priestoru.
Významným bodom programu bol aj vývoj na Slovensku, ktoré sa ako súčasť Československa taktiež zúčastnilo na vyšehradskom stretnutí v roku 1991, ako aj možnosť užšej spolupráce s touto krajinou. Ochranné opatrenia Poľska a Českej republiky proti dovozu maďarskej pšenice zrejme budú tiež témou ich rozhovorov, avšak ako uviedol čeký premiér, včera poobede sa o tom ešte nehovorilo.
Bezprostredne po prílete Zeman odišiel na cintorín Rákoskeresztúri uctiť si pamiatku niekdajšieho maďarského premiéra Imre Nagya, ktorý bol v roku 1958 popravený za podporu povstania Maďarov proti komunistickému režimu v roku 1956. Zeman počas včerajšieho rokovania pre ČTK povedal, že traja premiéri sa dohodli na obnovení vyšehradskej spolupráce, ktorá by mala mať pravidelný režim, vrátane pravidelného stretávania sa premiérov všetkých troch krajín. Rozšírenie vzájomných stykov by sa nemalo dotýkať len ekonomiky, ale aj kultúrnej, sociálnej a ďalších oblastí, dodal premiér.