
FOTO - REUTERS
dobné, že sa jej podarí zohnať peniaze na splatenie dlhov.
Podľa Kmartu, ktorý jeden čas pôsobil aj na Slovensku, sa firme vďaka vyhláseniu bankrotu podarilo zabezpečiť od veriteľov dve miliardy dolárov, čo jej umožní udržať si svojich viac ako dvetisíc obchodov otvorených.
Situácia vo firme sa vyhrotila v priebehu tohto týždňa. Spoločnosť Fleming, ktorá je jedným z jej hlavných dodávateľov, zastavila dodávky tovaru, lebo Kmart jej nezaplatil za minulotýždňové dodávky v hodnote 78 miliónov dolárov. Fleming okrem toho pohrozil, že ak sieť obchodov nezaplatí, príde a zoberie si svoj tovar, ktorý Kmart prebral, ale ešte nezaplatil.
To viedlo k tomu, že regále v obchodoch Kmartu sa začali v pondelok vyprázdňovať a poobede už nebolo možné kúpiť napríklad toaletný papier alebo čistiace prostriedky. Čo však bolo horšie ako prázdne regále je, že nahnevaní zákazníci si museli ísť urobiť svoje nákupy inam. To mohlo spôsobiť, že maloobchodná sieť by prišla nielen o dodávateľov, ale aj o klientov.
Keďže Kmart po sviatkoch vyhlásil, že prehodnocuje svoje finančné možnosti, aj ďalšie firmy zmrazili dodávky a čakali, či spoločnosť zoženie potrebnú hotovosť.
Ratingová agentúra Moody‘s v pondelok v noci znížila hodnotenie firmy hneď o dva stupne, čím označila investície do akcií a dlhopisov Kmartu za veľmi rizikové. Okrem toho upozornila, že Kmart už nebude schopný zohnať potrebné peniaze bez toho, aby vyhlásil bankrot.
Problémy Kmartu boli spôsobené nízkymi tržbami cez vianočné sviatky a zlým systémom dodávok tovaru. Okrem toho zastaralý Kmart nebol schopný konkurovať moderným obchodom, ktoré prevádzkujú Wal-Mart a Target. Keďže spoločnosť najprv nechcela o svojich problémoch informovať, na verejnosť prenikali len rôzne špekulácie. To spôsobilo prepad cien akcií. Podľa obchodníkov by bolo lepšie, keby spoločnosť bola otvorenejšia a pokúšala sa situáciu upokojiť vyhláseniami, že podniká nejaké kroky na svoju záchranu.
GABRIEL KÁDASI