nu a profesionálnu pracovnú zručnosť. Aspoň tak to povedal vo svojom ďalšom "komentári" na obrazovke "verejnoprávnej" televízie 20. októbra. Vystúpeniami Kubiš už dávno prekonal svojho príhovormi povestného predchodcu Jozefa Darma. Škoda, že zároveň nevysvetlil, čo považuje za disciplínu a čo za profesionálnu zručnosť pracovníka verejnoprávnej inštitúcie. Čo to znamená v straníckej televízii, je viac menej jasné.
Výmena Kubiša však automaticky neznamená vykročenie k verejnoprávnosti. STV totiž nie je iba Kubiš. Sú to stovky pracovníkov, ktorí mu priamo pomáhali, prípadne umožnili urobiť z televízie to, čo chcela moc. Z rôznych dôvodov. Preto asi STV potrebuje "deratizáciu" a "odvšivenie", ako navrhujú tvorcovia koncepčného materiálu o návrate verejnoprávnosti.
Ústredný riaditeľ si môže dovoliť ďalej zneužívať televíznu obrazovku, lebo vďaka platnej legislatíve je svojím spôsobom zabetónovaný. Navrhnúť jeho odvolanie môže iba Rada STV, tá sa k takémuto kroku nemá. Táto rada je - opäť podľa platnej legislatívy - tiež zabetónovaná. A tak sa môže Kubiš opozícii (a koncesionárom, z ktorých peňazí je platený) vysmievať a tvrdiť občanom, že opozícia má mimoriadny záujem o STV a môže označiť jej víťazstvo za "dielo pomsty zahraničných síl". Môže sa štylizovať do polohy "hrdinu", ktorý nemieni prevrátiť kabát, a "ublíženého", o ktorom sa vymýšľajú aféry o finančných dlhoch a tunelovaní STV. Možno by mal radšej povedať koncesionárom o tom, ako to bolo s päťmiliónovou pôžičkou, ktorú dostal, či s Mercedesom. O výhodnosti rôznych pochybných zmlúv sa verejnosť tak či tak dozvie. Ak nie skôr, tak po nástupe nového vedenia, ktoré týmito zmluvami pravdepodobne bude viazané. A pravdepodobne nebude mať dôvod skrývať, čo Igor Kubiš a jeho suita podpisovali.
Otázkou však ostáva, kedy sa zmena začne. Na jej realizáciu je totiž potrebná zmena zákona o STV - minimálne v ustanoveniach o Rade STV, aby táto mohla byť rekonštruovaná. Nová rada by potom mohla navrhnúť odvolanie Igora Kubiša. Ak sa to však má stať rýchlo, musí to byť vládny návrh. Iba vláda totiž môže požiadať o skrátené legislatívne konanie. Bude teda záležať na tom, kedy bude vytvorená nová vláda.
Otvorenou otázkou však zostáva, nakoľko po "rýchlej" účelovej novele bude ešte dôležitý nový zákon o STV, ktorý by sa mal zaoberať precizovaním pojmu verejného záujmu či finančným zabezpečením verejnoprávnej inštitúcie. Ovládnutie takého média, ako je televízia, je totiž príliš lákavé pre každú moc.
JÁN CHLUP