Krajina, ktorá často zdôrazňovala svoju "prívetivú" imigračnú politiku zakorenenú v írskej histórii, keď sami Íri tvorili jednu z najväčších migračných skupín, zaznamenala v poslednom čase viaceré útoky na rumunských Rómov, ktorí podobne ako slovenskí a českí Rómovia húfne žiadajú o azyl. Íri sú tak prinútení zamyslieť sa nad svojou budúcnosťou v čase, keď spoločnosť nesužujú niekdajšie ekonomické problémy a sama sa stala atraktívnou pre ekonomických imigrantov.
Pred pár týždňami sa v Trinity College v Dubline uskutočnila konferencia Expanzia národa: Na ceste k multietnickému Írsku. Akademická obec tradične reprezentuje líniu tolerancie k iným národnostiam a upozorňuje na podobnosť medzi biednymi utečencami a Írmi spred niekoľkých desaťročí. Napriek tomu už však aj historik Tom Gallagher, zaoberajúci sa súčasným vývojom v Rumunsku, zdôraznil, že Rómovia, ktorí si môžu dovoliť minúť množstvo peňazí na to, aby vstúpili do krajiny, nie sú politickí, ale ekonomickí utečenci. "Napriek tomu, že Rumusko vnímame ako jeden z nestabilných balkánskych štátov, jeho štátne úrady sú pravdepodobne k Rómom tolerantnejšie ako Slovensko alebo Česká republika, v ktorých súdy prehliadajú vražedné útoky na príslušníkov tejto menšiny, a je im odmietané udeľovanie občianstva," vyslovil sa v The Irish Times, pričom argumentoval tým, že Bukurešť je jedným z mála hlavných miest bez hnutia skinhead.
Profesor John Rex, ktorý konferenciu otváral, vyjadril svoje presvedčenie, že Európa bude problém utečencov a politických imigrantov riešiť spoločne. Riešenia na medzinárodnej úrovni, ktoré sa snažia presunu obyvateľov zabrániť vytváraním bezpečných zón (safe havens) a riešením konfliktov v materských krajinách, sa zatiaľ nezdajú efektívne. Na rozdiel od Británie je Írsko tradične proeurópsky orientovaná a v mnohých oblastiach od Európy závislá krajina.
V súvislosti so vstupom slovenských občanov sa však nemožno čudovať, že vzhľadom na spoločný hraničný režim s Britániou írska vláda, možno s pocitom previnenia, ale s vydýchnutím, uvítala "dočasnú" vízovú povinnosť. Tento zdanlivo "malý zákrok" môže byť dnes príležitosťou na podstatnú zmenu v írskej imigračnej politike.
IRENA HERGOTTOVÁ, Birmingham
(Autorka je spolupracovníčkou SME)