BRATISLAVA (SITA) - Dôvodom pomalej reštrukturalizácie bankového sektora a celého hospodárstva je podľa analytika ING Barings Vladimíra Zlackého zlá situácia v štátom kontrolovaných peňažných ústavov. Ako uviedol pre tlačovú agentúru SITA, Všeobecná úverová banka (VÚB), Slovenská sporiteľňa (SLSP) a Investičná a rozvojová banka (IRB) sú aj naďalej zle riadené a pokračujú v neefektívnom umiestňovaní úverov, ktoré je motivované inými než komerčnými dôvodmi. Výsledkom je potom nízka ziskovosť. Spomínané banky stále kontrolujú väčšinu bankového trhu, akumulujú zlé úvery a nevhodnou alokáciou zdrojov spôsobujú vysoké spoločenské náklady.
V dôsledku týchto skutočností pokračuje podľa analytika ING Barings polarizácia slovenského bankového sektora. Na jednej strane spektra stoja už spomínané finančné inštitúcie. "Ich určitou protiváhou sú stredné a menšie súkromné domáce a zahraničné banky, ktoré majú dobré riadenie rizika a poskytujú zákazníkom relatívne dobré služby a akcionárom prinášajú vysoký zisk," povedal Zlacký.
Skutočnosť, že tieto zisky sú často nadmerne vysoké, svedčí podľa V. Zlackého o nedokonalej konkurencii na trhu, keďže tá by mala mieru výnosu na kapitál priviesť na ekonomicky primeranú úroveň. "Z tohto dôvodu je neochota centrálnej banky udeliť ďalšie bankové licencie neodôvodniteľná. Vstup nových zahraničných bánk na trh by zvýšil konkurenčný tlak a následne by viedol k efektívnejšiemu rozdeleniu úverov, zdokonaleniu služieb a pravdepodobne aj k tlaku na konsolidáciu sektora," vysvetlil V. Zlacký. K dosiahnutiu vyššej efektívnosti bankového sektora by prospelo podľa jeho slov zlúčenie menších bánk alebo ich prevzatie zahraničnými bankami.
Podľa analytika ING Barings si krehká stabilita štátnych peňažných ústavov v SR vyžaduje okamžité riešenie. Ich odkladanie môže mať nedozerné následky nielen pre bankový sektor, ale aj pre celé hospodárstvo. Ako uviedol, situácia v iných krajinách, ako napríklad v krajinách Ázie, ale i v Českej republike, by mala byť pre Slovensko odstrašujúcim príkladom a motívom na rýchle prijatie nevyhnutných krokov vládou a centrálnou bankou.
Analytik ING Barings sa domnieva, že zlúčenie VÚB a SLSP by nebolo momentálne vhodným riešením. "Vznikol by totiž subjekt s príliš silným vplyvom, čo by malo negatívne následky pre konkurenčné prostredie," poznamenal. Zároveň však dodal, že tieto banky by sa mali čím skôr predať silným zahraničným bankovým inštitúciám, ktoré by boli schopné ich kapitálovo posilniť a dodať nevyhnutné bankové know-how. Pri predaji by nemala podľa neho predajná cena zohrávať príliš dôležitú úlohu. Najdôležitejším by mal byť zmluvne dohodnutý záväzok investora podniknúť radikálnu reštrukturalizáciu banky a kapitálovo ju posilniť. "Trhové sily by neskôr rozhodli, či fúzia týchto inštitúcií je výhodná, alebo nie," dodal.
Bankový sektor Slovenskej republiky dosiahol za polrok tohto roka hrubý zisk 5,872 mld Sk. Oproti rovnakému obdobiu minulého roka to predstavuje výrazný rast o 114,2 %. V prvom polroku tohto roka pôsobilo v slovenskom bankovom sektore 25 bánk a tri pobočky zahraničných bánk. Kapitálová primeranosť k ultimu júna podľa NBS mierne vzrástla o 0,3 bodu a dosiahla hodnotu 10,3 %. Bilančná suma bankového sektora vzrástla v prvom polroku o 5 % a dosiahla hodnotu zhruba 815 mld Sk.