PRIŠTINA, NEW YORK (ČTK) - Podľa správ, ktoré prinášali spravodajské agentúry v nedeľu popoludní a včera, sa dali srbské sily po zabití troch policajtov v obci Orlate do pohybu a zamierili na miesta, kde v posledných dňoch podnikli povstalci z Kosovskej oslobodzovacej armády (UCK) útoky na ich hliadky. Juhoslovanská armáda začala včera v noci operáciu proti obci Negrovce, západne od správneho strediska Kosova Prištiny. Jeden západný novinár bol v nedeľu večer svedkom obkľúčenia Negroviec, ku ktorým od Prištiny prišli obrnené vozidlá a kolóna áut s vojakmi. Televízny štáb istej európskej televízie, ktorý zadržala srbská polícia pri zátarase päť kilometrov od obce Negrovce, počul v nedeľu v noci silné explózie a videl záblesky v smere od tejto obce. Agentúra AFP cituje z telefonického rozhovoru s obyvateľom Negroviec, z ktorého vyplýva, že obec je obkľúčená a ostreľovaná.
Spravodajca AFP píše aj o kolóne 25 tankov a niekoľko desiatok vozidiel, ktoré smerovali k obci Orlate, kde boli cez víkend pri útoku povstalcov z UCK proti srbským hliadkam zabití traja srbskí policajti. Svoje domovy v strachu pred postupujúcou armádou opustili obyvatelia obcí Kisna Reka a Berisha. Z obce Berisha pritom ľudia utekajú po prvý raz od vzniku konfliktu, ktorý trvá už osem mesiacov. "Minulú noc začali na Berishu lietať granáty, a tak sme sa rozhodli utiecť. Utekáme po prvý raz, aj keď veľa iných ľudí v okolitých dedinách muselo utiecť už oveľa skôr," vyjadril sa v rozhovore so spravodajcom AFP 68-ročný Hasan Berisha. Srbskí policajti boli zabití v obci Orlate, ktorá leží len kúsok od tejto obce. Srbské úrady obviňujú UCK, že podkopáva mierovú dohodu, zneužíva sťahovanie srbských síl a útočí na izolované srbské policajné jednotky. UCK sa obhajuje tvrdením, že strieľa len v tom prípade, ak je napadnutá.
Osobitný splnomocnenec USA Richard Holbrooke rozhodne odmietol názor, že Severoatlantická aliancia znížila tlak na Miloševičov režim. Reagoval tak na predĺženie ultimáta, čím podľa neho dala Srbom iba viac času na jeho splnenie. Holbrooke v rozhovore pre televíznu stanicu CNN oznámil, že NATO má "stále prst na spúšti". Podľa Holbrooka, ktorý sa nezmienil o posledných správach o novom srbskom útoku, sú náznaky, že Miloševič niektoré svoje sily z Kosova stiahol. Na druhej strane však prímerie musia dodržiavať obidve strany.
Denník The New York Times včera k situácii v Kosove priniesol článok Johna Mearshemeira, podľa ktorého nejestvuje žiadne ideálne riešenie. Najlepšie riešenie vidí autor v oddelení Kosova od Srbska. Uznáva síce, že by to skomplikovalo Clintonove snahy udržať pokope Bosnu a Macedónsko. Sú to však vraj rovnako stratené prípady. "Američania ťažko chápu, že rozpad väčších krajín na malé štáty môže niekedy viesť k stabilite. Ak nechceme v Kosove uskutočniť intervenciu a navždy okupovať Bosnu a Macedónsko, jedinou cestou, ako zastaviť šírenie násilia a občianskej vojny, je pomôcť antagonistickým silám nájsť najlepšie cesty pri rozvode."
Nemecko a Holandsko včera znova otvorili svoje veľvyslanectvá v Juhoslovanskej zväzovej republike, ktoré v minulom týždni uzavreli vzhľadom na krízu v Kosove a s tým súvisiacou hrozbou náletov NATO na srbské ciele.