BRATISLAVA (SITA) - Zrušenie fluktuačného pásma slovenskej koruny Národnou bankou Slovenska (NBS) nominálne mzdy neovplyvní. Tie sú totiž stanovené a dohodnuté v kolektívnych zmluvách. Po ustálení cenovej hladiny sa však znížia reálne mzdy v rozmedzí 1,5-4 %. Pre tlačovú agentúru SITA to povedal ekonomický expert Konfederácie odborových zväzov (KOZ) SR Miloš Krššák. "Celoročne bude pokles reálnej mzdy podľa mojich odhadov predstavovať zhruba 1 %," dodal. Každá devalvácia má podľa M. Krššáka v počiatočnej fáze svoje pozitívne aj negatívne vplyvy. Pozitívom je podľa neho jej vplyv na export. Ako ďalej upozornil, v SR prevažuje dovoz nad pridanou hodnotou. "Na jednu vyprodukovanú korunu treba 68 hal. dovozu. Tento pomer je potrebné jednoznačne zmeniť," vysvetlil. Uvedené skutočnosti sú preto podľa jeho slov impulzom na efektívnu reštrukturalizáciu ekonomiky.
Opatrenia NBS a následný nárast cenovej hladiny budú musieť odborári podľa M. Krššáka zvážiť a zohľadniť. To sa bude musieť podľa neho riešiť na v súčasnosti začínajúcich kolektívnych vyjednávaniach. "Svoje kroky by však mali zvážiť najmä obchodníci, z ktorých mnohí nemajú žiadny dôvod na zvýšenie predajných cien svojich produktov," uzatvoril M. Krššák.
NBS rozhodla 1. októbra tohto roka o zrušení fluktuačného pásma slovenskej koruny. Nebude garantovať fixný režim a zároveň ruší aj naviazanie SKK na menový kôš USD-DEM. K tomuto kroku pristúpila pod vplyvom predvolebných devalvačných očakávaní, ktoré neutíchli ani po voľbách. K tomu sa pripojilo aj zníženie ratingu SR a rastúci deficit bežného účtu platobnej bilancie i verejných financií. Podľa vyjadrení viceguvernéra NBS Mariána Juska uvedené opatrenie by sa malo prejaviť vo zvýšení cenovej hladiny v rozmedzí 1,5-4 %.