k v tomto ukazovateli. Problémom je však skrytý fiskálny deficit v podobe omeškaných platieb alebo nevytvorených rezerv na záväzky splatné v blízkej budúcnosti (napríklad na vyplatenie dlhopisov Fondu národného majetku). Na Manažérskom fóre ‘98 to uviedol vrchný riaditeľ Inštitútu menových a finančných štúdií NBS Jozef Makúch.
Ako ďalej uviedol, na vývoj hospodárenia vlády má priaznivý vplyv rýchly ekonomický rast. Problém však spočíva v príjmovej stránke štátneho rozpočtu a celkového hospodárenia vlády, ktorá zabezpečuje prepojenie rozpočtu na ekonomický rast. Náhle výpadky príjmov spôsobujú vážne poruchy vo financovaní činností v pôsobnosti vlády, zvyšujú náklady jej financovania cez rast zadlženia a spôsobujú sekundárne poruchy peňažného obehu a napätie na peňažnom trhu.
J. Makúch sa vyjadril aj k často zdôrazňovanému problému slovenskej ekonomiky, ktorým sú vysoké úrokové sadzby predražujúce financovanie vládneho dlhu. Zdrojom problému je podľa jeho slov konflikt, ktorý vzniká z dôvodu, že výdavky vlády nerešpektujú spomalenú tvorbu príjmov a výpadky na príjmovej stránke štátneho rozpočtu.