BRATISLAVA (SITA, REUTERS) - Americký dolár sa v utorok minulého týždňa uzatváral na zmiešaných úrovniach. Dolár vzrástol voči japonskému jenu v dôsledku nedôvery voči japonským plánom na podporu oslabeného bankového systému, kým voči nemeckej marke poklesol pod vplyvom rozširujúcich sa obáv z globálnej recesie. Obavy z predajnej dolárovej aktivity investičných fondov zamedzili agresívnejšiemu rastu dolára.
Dolár vzrástol voči jenu i napriek parlamentnému schváleniu plánu, že japonská vláda vyčlení 43 biliónov jenov (361 mld USD) na podporu chorého bankového sektora. Celková finančná podpora pre oslabený bankový sektor predstavuje spolu s balíkom vo výške 17 biliónov jenov (142,9 mld USD) na ochranu vkladateľov 60 biliónov jenov. Americký dolár vzrástol voči japonskému jenu na úroveň 118,90 JPY/USD z pondelkovej úrovne 118,15 JPY/USD, kým voči nemeckej marke poklesol na úroveň 1,6336 DEM/USD z pondelkovej úrovne 1,6516 DEM/USD.
Dolár zaznamenal v stredu rast voči marke, pretože dvaja predstavitelia nemeckej centrálnej banky podnietili určité špekulácie, že nemecké úrokové sadzby budú znížené. Voči jenu však dolár poklesol iba mierne. Vládnu totiž pochybnosti, že Japonsko bude v blízkom čase schopné podporiť ekonomický rast, a to aj napriek schváleniu podpory krachujúcich bánk verejnými prostriedkami vo výške 43 biliónov jenov.
Dolár skončil v stredu voči marke na úrovni 1,6405 DEM a voči jenu na 118,65 JPY. Príčinou posilnenia dolára voči marke boli vyjadrenia člena vedenia Bundesbanky Ernsta Weltekeho, že úrokové sadzby budú znížené až na 3 % - t. j. pod súčasnú úroveň kľúčovej sadzby 3,30 %. Ďalší predstaviteľ Bundesbanky Klaus-Dieter Kuhbacher povedal, že pokles dolára pod hranicu 1,60 marky by bol znepokojujúci, takže pokles nemeckých úrokových sadzieb sa nedá vylúčiť, ak bude odporúčaný Európskou centrálnou bankou.
Dolár utrpel vo štvrtok prudký pokles, pretože americká centrálna banka (Federal Reserve) prekvapila finančné trhy druhým znížením úrokových sadzieb v mesačnom období a predstavitelia nemeckej centrálnej banky vylúčili možnosť zníženia nemeckých sadzieb. Federal Reserve nečakal do ďalšieho zasadnutia 17. novembra a znížil federálnu sadzbu o štvrť percentuálneho bodu na 5,00 % a diskontnú sadzbu o rovnakú sumu na 4,75 %.
Po znížení sadzieb poklesol dolár voči marke o 1,5 fenigov a voči jenu o 1,5 JPY na denné minimá. Na konci obchodovania skončil dolár na 1,6170 DEM/USD a voči jenu finišoval na 116,35 JPY. "Deväťdesiat percent obchodníkov očakávalo zníženie sadzieb v USA, avšak nik neočakával, že k tomu dôjde už dnes," povedal jeden z analytikov. Príčinou zníženia sadzieb boli negatívne vplyvy svetovej finančnej krízy, ktoré ohrozovali ekonomický rast a dopyt v USA. Analytici povedali, že z dlhodobejšieho hľadiska je zníženie sadzieb pre dolár pozitívne, keďže Federal Reserve naznačil veľkú zodpovednosť za stav svetovej ekonomiky a finančných trhov.
Prezident Bundesbanky Hans Tietmeyer opäť vyvolal pochybnosti, že by bolo Nemecko ochotné pripojiť sa k akémukoľvek spoločnému znižovaniu úrokových sadzieb skupinou niektorých krajín. Tietmeyer povedal, že zníženie nemeckých sadzieb, ktoré by nebolo konzistentné s domácou stabilitou, by neprinieslo úžitok nikomu. Po Tietmeyerových vyhláseniach posilnila marka takmer voči všetkým menám.