BUDAPEŠŤ (TASR, r) - Od šiestej hodiny rannej až do večera do siedmej malo včera viac než 8 miliónov právoplatných maďarských voličov príležitosť odovzdať hlasy v 10 527 volebných miestnostiach v prospech kandidátov z celkového počtu 101 428 uchádzačov o úrady starostov, členstvo v miestnych, župných a menšinových samosprávach. Na regionálnej úrovni sa teraz odohrá rovnako tesný súboj bývalej a súčasnej vládnej koalície ako v parlamentných voľbách pred pol rokom, ktoré vyhrala opozičná strana Fidesz-Maďarská občianska strana (MPP). Strana Fidesz vo svoje kampani často žiadala voličov, aby podporili jej kandidátov na regionálnej úrovni, lebo len tak sa môže úspešne napĺňať jej program Za občianske Maďarsko. Bývalá vládna Maďarská socialistická strana (MSZP) zvolila o niečo konfrontačnejší tón, ako tomu bolo pred májovými voľbami. Jej nový predseda a bývalý minister zahraničných vecí László Kovács napríklad krátko pred záverom kampane žiadal občanov, aby pomohli ztastaviť "agresívny boj pravice o pozície", predovšetkým čo sa týka hlavného mesta, a vyjadril nádej, že výsledok hlasovania bude signálom, že vláda musí zmeniť svoju politiku a zmeniť štýl vládnutia.
Maďarský hlasovasí systém je pri komunálnych voľbách rovnako komplikovaný ako pri voľbách legislatívnych. Na regionálnej úrovni neexistuje dolná hranica účasti, čo znamená, že voľby sú platné, aj keď bol odovzdaný jediný hlas. Starostovia sa volia priamo, miestne zastupiteľstvá sa volia v osadách s menej než 10 000 obyvateľmi tak, že voliči musia v minikandidátkach zakrúžkovať presne toľko mien, koľko je členov zastupiteľstva, pričom väčšie sídla sa delia na jednomandátové obvody. Do župných zastupiteľstiev, ktoré sa volia na základe kandidátok jednotlivých strán, nemajú právo hlasovať obyvatelia župných miest, pričom výnimku tvorí hlavné mesto Budapešť. Zvyšné usadlosti sa rozdelia na dva volebné obvody, jeden s osadami menšími ako 10 000 obyvateľov a druhý s ostatnými. Keďže sa volia aj menšinové samosprávy, ktoré majú právo vytvárať príslušníci menšín na miestnej úrovni, v Budapešti budú mať voliči k dispozícii napríklad päť volebných lístkov - za starostov a členov zastupiteľstva mesta a mestskej časti a bez ohľadu na národnosť automaticky dostávajú aj kandidátku menšinovej samosprávy. Medzi menšinovými samosprávami vo viac ako 1300 sídlach môže vzniknúť aj okolo 70 slovenských, ak jej kandidátov podporia voliči najmenej 50 hlasmi. Rekordný počet 11 menšín sa o to pokúša v budapeštianskom XIV. obvode, pričom vo všetkých obvodoch hlavného mesta vyšlo s iniciatívou najmenej päť menšín.
Prvé predbežné výsledky sa mali zverejniť po 21.00 h, pričom oficiálne výsledky by mala Celoštátna volebná komisia oficiálne vyhlásiť v pondelok večer o 18.00 h.