lskych občanov v období, keď bol pri moci. V Británii sa však zdržiava s diplomatickým pasom a podľa čílskych úradov je chránený príslušnou imunitou. 82-ročného politika zadržali na žiadosť dvoch španielskych právnikov po tom, ako španielske úrady vydali na bývalého generála zatykač. Hovorca britského ministerstva zahraničných vecí povedal, že minister Robin Cook povedal svojmu čílskemu partnerovi Jose Miguelovi Insulzovi, že "toto bola výlučne sudcovská otázka a vláda nemá silu do toho zasiahnuť". Podľa hovorcu Pinochet v Británii "nemá diplomatickú imunitu". Takáto imunita podľa neho patrí vo všeobecnosti iba akreditovaným diplomatom. Čílske ministerstvo zahraničných vecí proti zadržaniu formálne protestovalo. Čílsky prezident Eduardo Frei v sobotu zdôraznil, že "zákony našej krajiny musia byť rešpektované". Dodal, že čílski občania sa zodpovedajú len justícii vlastnej krajiny.
Španielsky sudca Baltasar Garzón a jeho kolega Manuel García Castellón vyšetrujú osudy Španielov z čias vojenských diktatúr v Argentíne a Chile. Chcú sa Pinocheta spýtať na tzv. operáciu Condor, v rámci ktorej údajne vojenské režimy obidvoch krajín koordinovali represívne akcie proti ľavici. Castellón a Garzón chcú Pinocheta vypočúvať v Londýne tento týždeň. Pinochet je v Chile aj napriek požiadavkám rôznych organizácií na potrestanie chránený amnestiami a imunitou doživotného senátora. Približne 500 Pinochetových stúpencov demonštrovalo v sobotu večer v Santiagu de Chile pred veľvyslanectvami Veľkej Británie a Španielska.
V mene antikomunizmu a záchrany štátu pred ekonomickým úpadkom spôsobeným ľavicovým režimom Salvadora Allenda (1970-1973) Pinochet počas svojej vlády v rokoch 1973 až 1990 zaviedol krvavú vojenskú diktatúru a bezohľadne likvidoval politických odporcov. Podarilo sa mu síce zastaviť nástup komunizmu v Chile a vyviesť hospodárstvo z hlbokej lrízy, ale za vysokú cenu. Vojenské "komandá smrti" pripravili o život 3197 ľudí (medzi nimi aj španielskych občanov), viac ako 2000 osôb zmizlo, najmenej 130 000 ľudí skončilo vo väzeniach a približne 900 000 utieklo pred terorom do zahraničia. Dosiaľ proti Pinochetovmu režimu, ktorý on sám charakterizoval ako "autoritársku demokraciu", bolo podaných 250 žalôb, prevažne z radov pozostalých po obetiach represií.