Preto mi dovoľte vysvetliť, prečo sme museli prijať toto rozhodnutie. V priebehu prvých 8 mesiacov tohto roka požiadalo o azyl v Británii asi 2000 slovenských občanov - takmer dvakrát toľko ako pred rokom. Žiadatelia o azyl sa stali priveľkou záťažou pre britskú imigračnú službu a britskú vládu. V niektorých mestách je taký nedostatok ubytovacích kapacít, že muselo dôjsť k prerobeniu telocviční na dočasné ubytovne pre žiadateľov o azyl.
Absolútna väčšina slovenských občanov, ktorí požiadali v Spojenom kráľovstve o azyl, nebola motivovaná perzekúciou, ale túžbou po lepšom, finančne výhodnejšom živote. Inými slovami, sú to ekonomickí migranti. Nie sú to politickí utečenci. A preto nie sú skutočnými utečencami. Teda nemajú právo žiadať o azyl. Takmer všetky ich žiadosti o azyl boli zamietnuté a takmer všetci slovenskí žiadatelia o azyl boli vrátení späť na Slovensko. Nemohli sme dovoliť, aby táto situácia pokračovala. Vrhala čoraz väčší tieň na vzťahy medzi našimi krajinami. Starostlivosť o žiadateľov o azyl, predtým, ako boli vrátení späť na Slovensko, stála britských daňových poplatníkov veľkú sumu peňazí a súčasne narúšala účinnosť našej azylovej politiky - pre oprávnených utečencov z celého sveta bolo čoraz ťažšie získať potrebnú ochranu, na ktorú ich oprávňuje medzinárodné právo. Preto sme cítili, že nemáme inú možnosť, ako zaviesť vízovú povinnosť. Toto nám umožní zastaviť ekonomických migrantov pred cestou do Británie. Súčasne tým chceme uľahčiť cestovanie slovenských občanov s čestnými úmyslami. Kritériá vstupu pre slovenských občanov, ktorí chcú navštíviť Britániu, sa tým nemenia. Rozdiel je v tom, že prvá kontrola sa bude uskutočňovať v Bratislave (alebo všade tam, kde sa požiada o vízum) pred nástupom na cestu, a nie po príchode do Británie. Zaviedli sme vízovú povinnosť ako praktické riešenie praktického problému. Ak tento problém prestane jestvovať, môžeme zrušiť vízovú povinnosať. Preto budeme situáciu pravidelne monitorovať.
Chcem, aby bolo jasné, že naše rozhodnutie nemá nič spoločné s politikou. Po vašich voľbách sa teším na spoluprácu s novou vládou, aby sme upevnili silné zväzky, ktoré už existujú medzi Slovenskom a Britániou. Británia je odhodlaná ubezpečiť vás, že Slovensko vstúpi do EÚ, len čo na to bude pripravené. Budeme poskytovať praktickú pomoc, aby Slovensko tento cieľ dosiahlo. Sústreďujeme sa na problémy, ktoré spôsobili, že Slovensko zaostalo za svojimi susedmi. Projekt nášho Know How Fondu Dobrá vláda je jeden z príkladov. V rámci neho sa organizujú študijné pobyty a semináre pre slovenských sudcov. Získavajú tak nové vedomosti, ktoré budú potrebovať, keď SR vstúpi do EÚ. Vízová povinnosť neovplyvní postavenie Slovenska ako kandidáta na členstvo v EÚ. Zaznamenal som, že slovenská vláda sa rozhodla zaviesť vízovú povinnosť pre britských občanov ako odpoveď na naše rozhodnutie. Je mi ľúto, že to považovala za potrebné. My sme naše rozhodnutie prijali ako riešenie veľmi reálneho praktického problému, ktorý nemá nič spoločné s politikou. Je však právom slovenskej vlády prijať takéto rozhodnutie. Som presvedčený, že ani britské zavedenie vízovej povinnosti, ani slovenská reakcia neovplyvnia priateľstvo medzi občanmi Slovenska a Británie. ROBIN COOK,
britský minister zahraničných vecí
(krátené)