Nad Ruskom sa sťahujú mračná, a vláda Jevgenija Primakova nemá k dispozícii nijaký zázrak, ktorým by "poručila větru-dešti". Ani prezident Jeľcin vraj nie je kúzelník (!) - presne toto slovo použila jeho manželka Naina, keď v rozhovore pre tlač pred celoštátnymi protestnými akciami 7. októbra bránila svojho muža. Zázrak sa v Rusku nekoná - liek jednoducho nik nenájde zo dňa na deň. Od vypuknutia finančnej krízy v auguste stúpli ceny asi o 40 percent a hodnota meny klesla z pôvodných asi 7 na asi 13,6 rubľa za dolár. Vláda diplomata Jevgenija Primakova, postavy ruskej politiky prijateľnej pre mnohých, ktorí sú si navzájom naopak neprijateľní, sa nejaví ako schopná. Tento vládny "mačkopes" je zrejme značne ochromený spormi medzi proreformným ministrom financií Michailom Zadornovom a komunistami nominovaným ekonomickým vicepremiérom Jurijom Masľukovom. Predmetom sporu je, či emitovať nové peniaze a zalátať nimi štátne dlhy voči zamestnancom a podnikom, a zároveň spôsobiť ďalší pokles hodnoty rubľa. Primakov včera dokonca zrušil schôdzku kabinetu a podľa denníka Vremja boli dôvodom práve "vážne rozpory" medzi oboma menovanými.
Pokles rubľa síce zatiaľ nepokračuje prudkým prepadom, už dnes však možno predpokladať, že krízu si odskáču nielen prostí občania, ale aj ruská finančná oligarchia. Špičky "novorusov", ktorí sa nabalili v prvej eufórii trhovej ekonomiky, možno prídu o časť svojho majetku i vplyvu. V bankách, podľa vládou zamýšľanej bankovej reformy, získajú ako odškodné za nesplatené pohľadávky podiely zahraniční vlastníci, a tí zrejme nebudú mať citové a iné väzby ku kapitánom ruského finančníctva. Aj Medzinárodný menový fond a Svetová banka podmieňujú svoju pomoc ruskému bankovému sektoru zmenou vo vedení tých bánk, ktoré ich súčasný manažment doviedol k bankrotom. Oligarchovia, ktorých vplyv siahal až do politiky, tak budú v najbližšom čase bojovať o prežitie, a podľa agentúrou Reuters citovaných analytikov si prilepšia skôr priemyselníci, ktorí vyťažia z vládnej podpory výrobných sektorov.
Dlhodobý strategický plán obnovy ekonomiky ruského štátu však podľa doterajších informácií nebude predložený ani do konca tohto roka. Ruský kabinet na zvládnutie súčasnej krízy zjavne nemá ani materiálne kapacity, a ani odborný a politický potenciál. A kým je formálne pri moci chorľavejúci, vytrácajúci sa prezident, zrejme ani nebude mať. Západ by mal konečne zabudnúť na mýtus strachu z toho, čo bude po Jeľcinovi, pretože táto éra sa už začala.
BAŠA JAVŮRKOVÁ