svojej krajiny. Táto misia by mala kontrolovať plnenie dávnejšieho Miloševičovho sľubu ukončiť srbskú "policajnú" akciu proti "teroristom" v Kosove, ktorá si od začiatku tohto roka vyžiadala stovky obetí a vyhnala z domovov tisícky obyvateľov. Je lepšia než letecké údery NATO - s tým musí súhlasiť Brusel i Belehrad. Pravda, obete konfliktu, kosovskí Albánci, si musia zvyknúť, že Západ sa ich zastal trochu iným spôsobom, než po akom volajú.
Medzinárodné spoločenstvo má súhlas Belehradu na kontrolné prelety i pozorovanie priamo v teréne - podľa dohody však nepôjde o misiu NATO, ale o akúsi civilno-vojenskú misiu OBSE, ktorú by mali podporiť zo vzduchu lietadlá členských krajín OBSE vrátane lietadiel Ruska. Je otázkou, či budú mať civilisti-overovatelia v službách OBSE dostatočné prostriedky zakročiť v prípade pokračujúceho alebo časom obnoveného násilia proti kosovským Albáncom. Úvaha nad týmto problémom však predbieha udalosti: Miloševič súhlasil s mechanizmom kontroly svojho sľubu splniť rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN - lenže kosovskú akciu už sľúbil ukončiť niekoľko ráz, došlo dokonca aj na oficiálne oznámenie "pokoja v Kosove", a realita zostáva nezmenená. Jeho verbálny sľub teda dnes v žiadnom prípade nemôže stačiť.
Štyri dni ultimáta na zásah stále pripravenej aliancie vyplní veľké napätie. Notorický hráč o čas Slobodan Miloševič zrejme dokončil svoje počty. Plusov v notese - aspoň v notese tohto "supersrba" - je dnes asi viac než mínusov (akými sú napríklad ekonomická blokáda Juhoslávie). Aliancia zasa vie, aký nebezpečný by bol útok jej bojových lietadiel na Belehrad. Musí vedieť i to, že takýto útok - najmä bez masívnej, nákladnej a dlhodobej pozemnej akcie - by nič nevyriešil, a znamenal by zárodok ďalšej historickej krivdy v regióne. Kosovo sa v mnohom podobá Bosne - a v mnohom sa od nej líši. O samostatnej Kosovskej republike nemôže byť reči - o autonómii áno. Lenže "teroristi" z radov Kosovskej oslobodzovacej armády už autonómiu v rámci Srbska - bez ohľadu na to, aká vláda je v Belehrade pri moci - odmietajú. V Bruseli by si mali všimnúť, že hlas UCK bol včera jediným hlasom, ktorý Holbrookov diplomatický úspech kritizoval. Kontrolná misia OBSE môže poistiť zmrazenie násilia - nič menej a nič viac.
BAŠA JAVŮRKOVÁ