v. Dôvodom ich odpočinku je ázijská finančná kríza, ktorá zmenila predtým temperamentný dvojsmerný obchod na výrazne jednosmerný. Ázijci, so svojimi značne devalvovanými menami, veľa nenakupujú, a tak nie je v USA veľký záujem o kontajnery potrebné na prepravu. V USA však je záujem o ázijské výrobky, ponúkané za výhodné ceny. Akumulácia kontajnerov na americkej strane ale spôsobuje starosti ázijským výrobcom, ktorí majú potom problémy s dopravou svojho tovaru na americký trh. Niektorí americkí veľkopredajcovia sa už obávajú, či sa k nim objednaný tovar dostane včas na vianočnú sezónu. Tento dopravný chaos je len jedným z viacerých menej známych bočných efektov ázijskej krízy. Informuje o tom The Wall Street Journal Europe.
V Amerike existuje jeden predpoklad, ktorý tvrdí, že skutočný svet funguje, i keď ten finančný je zmätený. Oveľa viac pozornosti sa ale venuje finančným záchvevom, napríklad postupu ruskej vlády k svojim veriteľom. Dnes sa svetové finančné trhy budú predovšetkým sústreďovať na Washington, kde Federálny rezervný systém (Fed) bude rozhodovať o znížení svojich cieľových úrokových sadzieb na peniaze, s ktorými členské banky medzi sebou obchodujú na jednu noc.
Federálne fondy boli dlhý čas odtrhnuté od reality. Úrokovou sadzou 5,5 percenta federáli značne zaostávajú za krokom trhu, dokonca až tak, že je vyššia ako zisk z dlhopisov vydaných ministerstvom financií so splatnosťou 30 rokov (päť percent). Ak však Fed zníži úrokovú mieru a začne pumpovať výrazne viac dolárovej likvidity do svetových trhov, bude to mať následky.
Problémom u všetkých druhov aktivít centrálnej banky je to, že dôsledky sú často nechcené a neočakávané. Čo je logické pre Fed ako národnú centrálnu banku, nemusí byť logické pre celú svetovú prevažne v dolároch financovanú ekonomiku. A to ani nemusíme spomínať niektoré národné ekonomiky, napríklad Rusko, ktoré do veľkej miery dolár používajú. Národné banky však predovšetkým regulujú svoje meny v záujme vlastných ekonomík, a nie vzhľadom na medzinárodnú ekonomiku.
Začiatkom 90. rokov, keď Fed tlačil von doláre, bola to tiež národná ekonomika, ktorú mal na zreteli. Snažil sa o revitalizáciu amerického bankovníctva po šoku z krízy úspor a pôžičiek. Jeho zámery však neboli zosúladené s Európou ani Japonskom. Mäkký dolár spôsobil relatívne prudký vzostup jenu a spôsobil trenice s Nemeckom, ktoré sa snažilo udržať vysoké úrokové sadzby na marku, aby pritiahlo financie na zjednotenie. Jedným z efektov bolo poškodenie európskeho menového systému. Druhým bol tok dolárov do rozvíjajúcich sa trhov - vynímajúc rôzne formy arbitráže použitím silného jenu - čo všetko pripravovalo pôdu na náhle zutekanie kapitálu a krízu ázijských mien minulý rok.
Takisto aj Rusko s neúčinnou vládou a špekulatívnymi "bankármi" priťahovalo viac krátkodobého kapitálu, ako si zaslúžilo, a tak trhy utŕžili ďalšiu ranu, keď ruská vláda pozastavila splácanie svojich dlhov. Dlhodobý kapitál spôsoboval problémy so štátnymi pokladničnými poukážkami, keďže sa podieľal na komplikovanej hre, v ktorej získaval na rozdieloch medzi nákupnou a predajnou cenou niektorých cenných papierov.
Spŕška prišla, keď celý svet začal hľadať bezpečné útočisko v Spojených štátoch amerických, čo znamenalo prudký vzostup cien. Ani silná americká mozgová základňa pracujúca s počítačovým modelom nepredpokladala, že už i tak vysoko hodnotené štátne pokladničné poukážky môžu ísť ešte viac hore a iné relatívne nižšie hodnotené cenné papiere nestúpnu tak, ako predpokladala. Správanie sa trhov v minulosti tak, ako ho majú zaznamenané v počítačovom modeli, vôbec nepredpokladalo, čo sa stane, ak investori začnú utekať z rozvíjajúcich sa trhov.
Tento "útek" mal vplyv aj na "reálnu" ekonomiku tovaru a služieb. Obyvatelia krajín so zruinovanými menami prišli o majetok. Banky sa potopili a podniky prišli o kapitál.
Kopy kontajnerov symbolizujú reálne narušenie sveta. Kontajnerizácia priniesla vysokú efektívnosť v preprave. Táto efektívnosť záleží na manažovaní komplexnej logistiky tak, aby kontajnery boli včas na správnom mieste, a aby lode, autá a vlaky vždy prepravovali tovar, a nie vzduch. Jedným z problémov prepravcov v súčasnosti je prepravovanie prázdných kontajnerov k odosielateľom. Nie je problém ich prepraviť, ale znížená efektivita znamená, že sa musia zvýšiť poplatky. To je príklad toho, ako sa môže neporiadok vo financiách odraziť v ekonomickej neefektívnosti v reálnom živote. Kombinovaným efektom je celkové zníženie efektívnosti ekonomického systému sveta. Znížená efektivita znamená aj zníženie životnej úrovne. Veľmi jednoduchým príkladom môže byť aj to, že hračky, ktoré prídu na predvianočný trh z Ázie, budú drahšie v dôsledku problémov s prepravou. To je však len maličkosť v porovnaní so stratami majetku kvôli padajúcemu trhu s cennými papiermi. Trhy reagovali zle na zistenie, že jediný investičný fond môže ohroziť celý systém. Tie kopy kontajnerov sú iba ďalším dôkazom toho, že ekonomika sa ocitá v stave vážneho neporiadku.