om Kosove a vyzvali Slovensko urýchlene splniť kritériá EÚ tak, aby sa táto krajina mohla čo najskôr zaradiť medzi štáty prvej skupiny rozširovania. Vyplýva to z vyhlásenia prezidentov ČR, Poľska, Maďarska, Slovinska, Nemecka a Rakúska na záverečnej tlačovej konferencii a zo spoločných dokumentov, ktoré na summite prijali.
"Bolo by to nemysliteľné, aby sme sa zišli v tejto zostave ako dnes a nevyjadrili sa ku Kosovu ako najhorúcejšej europskej kríze súčasnosti," zdôraznil pred novinármi spoločné stanovisko k juhoslovanskej provincii Václav Havel. V dokumente stredoeurópski prezidenti označujú za povinnosť všetkých demokratických štátov prispieť na zastavenie násilia a poskytnúť okamžitú humanitárnu pomoc utečencom.
Český prezident vyzval prítomných prezidentov, aby si pripomenli neprítomné Slovensko, usilujúce sa o integráciu do euróskych štruktúr. V spoločnom vyhlásení k Slovensku prezidenti šiestich krajín reagujú na list bývalého najvyššieho slovenského predstaviteľa Michala Kováča zaslaný summitu a vítajú demokratický výsledok slovenských parlamentných volieb ako prísľub rokovania o vytvorení stabilnej vlády. "Vývoj na Slovensku považujeme za veľkú príležitosť pre samotné Slovensko, pre strednú Európu a pre európsku integráciu vôbec," hovorí sa v dokumente, ktorý súčasne vyslovuje podporu všetkým slovenským snahám splniť kritériá pre integráciu do EÚ a NATO. Rýchle rozšírenie EÚ podporili obidvaja prezidenti zastupujúci doterajšie štáty Únie - rakúsky Thomas Klestil a nemecký Roman Herzog. Klestil dokonca musel čeliť otázke rakúskeho novinára, prečo je za urýchlené rozšírenie, napriek tomu, že sa občania jeho krajiny k tomuto kroku stavajú v poslednom čase stále vlažnejšie. "Politik nemôže robiť len samé populárne veci, ale to, čo pre svoju krajinu považuje za najvýhodnejšie. Rozšírenie EÚ prinesie Rakúsku nesporné výhody v posilnení bezpečnosti, stability a ekonomiky," povedal.