Prebytok pšenice z tohoročnej úrody v Maďarsku predstavuje 2,35 mil. ton. Je to viac ako celoročná slovenská spotreba pšenice potravinárskej a kŕmnej. Maďarsko sa pokúša vyvážať pšenicu od júla tohto roka najmä do štátov CEFTA a na Ukrajinu. Známe sú problémy pri vývoze maďarskej pšenice do Poľska v júli. Ceny pšenice v Maďarsku prudko poklesli a podľa údajov zo Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) cena dosahuje iba 3000 Sk za tonu. Maďarský štát navyše podporuje export svojej pšenice sumou 330 Sk za tonu. Slovenská vláda na zosilňujúci sa dovoz maďarskej pšenice reagovala 11. septembra zavedením ochranného cla vo výške 70 %. Maďarsko oznámilo toto naše opatrenie Svetovej obchodnej organizácii (WTO) v súvislosti s údajným porušením princípov tejto inštitúcie slovenskou stranou.
Zástupcovia Maďarska a Slovenska sa 29. septembra dohodli, že Slovensko zníži svoje clo na pšenicu z 70 % na 22,5 %. Ale maďarská strana je ochotná stiahnuť svoju sťažnosť z WTO, až keď vláda SR zníži ochranné clo vo výške 70 %. Na poslednom rokovaní však vláda SR tak neučinila. SPPK vyhlásila, že s ohľadom na priemernú predajnú cenu potravinárskej pšenice na Slovensku na úrovni 3900 Sk by malo byť clo na Maďarskú pšenicu vo výške 40 % a žiada vládu, aby ho stanovila na túto úroveň.
Aj česká vláda minulý týždeň na nátlak svojich poľnohospodárov zaviedla na dovoz pšenice mimoriadne clo vo výške 2290 Kč na tonu. Priemerná cena tony pšenice v ČR je 4000 Kč za tonu. Pred týmto opatrením platila v ČR na pšenicu colná sadzba 15 %. Podľa údajov z českého ministerstva pôdohospodárstva sa do ČR už doviezlo 13 tisíc ton maďarskej pšenice z novej úrody a boli vydané dovozné licencie na 60 tisíc ton. České opatrenie začne platiť po tom, ako vyjde v Zbierke zákonov.
Na české opatrenie negatívne reagoval maďarský minister zahraničných vecí János Martonyi. Maďarsko sa tiež chce sťažovať na postup českých úradov vo WTO. Martonyi pri svojej návšteve v Prahe poukázal na zníženie cla na pšenicu zo strany Slovenska po upozornení WTO.
Prezident českej agrárnej komory schvaľuje zavedenie cla na pšenicu a navrhuje zaviesť clo aj na bravčové mäso, cukor, kukuricu a víno. Najradikálnejšia časť českých roľníkov sa vyhráža protestami, pri ktorých má nastať zablokovanie českých hraničných priechodov a znehodnotenie zahraničných agrovýrobkov.
JURAJ ĎURČENKA