K prvému prudkému nárastu cien za nehnuteľnosti došlo na Slovensku ešte v rámci bývalého Česko-Slovenska v rokoch 1991 a 1992 a spôsobil ho momentálny prebytok peňazí a pôvodná cenová úroveň počas minulého režimu. Tým, že sa ceny neustále zvyšovali, dostali sa nad reálnu úroveň, ponuka začala prekračovať dopyt a ceny sa začali stabilizovať. Po roku 1992, keď došlo k prepadu, sa ceny pomerne stabilizovali a od tohto obdobia zaznamenávame už iba mierny nárast. Uviedol to prezident Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska Martin Holec. Hoci sa uvedené tendencie nevzťahujú rovnakou mierou na rôzne typy nehnuteľností - výnimkou sú najmä byty - vývoj cien za nehnuteľnosti dnes vo všeobecnosti kopíruje krivku inflácie.
Ďalší prudký nárast cien, najmä bratislavských bytov nastal v posledných dvoch rokoch, keď sa prakticky zdvojnásobili. Druhú vlnu nárastu v tejto realitnej oblasti spôsobilo zastavenie prakticky akejkoľvek výstavby subvencovanej samosprávami alebo štátom. Celá ťarcha sa preniesla na súkromných investorov a zdroje, ktoré sú momentálne k dispozícii na realitnom trhu a ktoré možno využiť na financovanie novej výstavby, sú nedostačujúce. Nedokážu totiž pokryť skutočné potreby a problém bytovej výstavby teda dokážu riešiť iba čiastkovo.
Ceny bytov v Bratislave a Prahe pri porovnateľnej veľkosti a charaktere lokality sú podľa M. Holeca mierne nižšie, pokiaľ ide o výrazne dobré lokality. V lokalitách horšej kvality sa tieto ceny prakticky vyrovnávajú a niekedy dokonca cena menej atraktívne umiestnených bratislavských bytov je vyššia ako v Prahe.
(mil)