Buďme optimisti – horšie už je!

Stále častejšie sa objavujú v oblasti prognóz ekonomického vývoja nepríjemné správy. Uprostred minulého týždňa sa Alan Greenspan, jeden z najvplyvnejších ľudí v USA, veľmi pesimisticky vyjadril o perspektívach ekonomiky USA na rok 1999 a očakáva skoré ...

Stále častejšie sa objavujú v oblasti prognóz ekonomického vývoja nepríjemné správy. Uprostred minulého týždňa sa Alan Greenspan, jeden z najvplyvnejších ľudí v USA, veľmi pesimisticky vyjadril o perspektívach ekonomiky USA na rok 1999 a očakáva skoré náznaky spomaľovania rastu ekonomiky tejto krajiny. Jeho prejav však je len ďalším ohnivkom v reťazi udalostí, ktoré sa v iných častiach sveta prejavovali už na začiatku minulého roka. Mnohí si zrejme spomínajú na prudký nárast úrokových sadzieb na Slovensku a na paralelne prebiehajúci kritický vývoj v Českej republike, ktorý nakoniec skončil uvoľnením kurzu českej koruny. Na jeseň minulého roka bola zaznamenaná obrovská kríza v Ázii, ktorá ešte teraz zaznieva v správach zo štátov ako Thajsko či Hong Kong. Potom prišli na rad udalosti v Rusku, ktoré sa po optimistických náznakoch obratu v minulom roku nečakane prudko prepadlo v ekonomickej oblasti a noví premiéri tejto najväčšej krajiny na svete si podávali kľučku pri menovaní do funkcie v pracovni prezidenta Jeľcina. Aj napriek niekoľkonásobnej podpore zo strany Medzinárodného menového fondu, podpore najvýznamnejších finančníkov a aj napriek mimoriadne silným právomociam prezidenta Jeľcina sa v Rusku situácia vôbec nezlepšuje.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Na Slovensku bolo zdanlivo všetko v poriadku - už rok a pol sú úroky tak vysoké a dostupné zdroje také krátke, že podniky nemajú možnosť financovať potrebnú obnovu technológií výroby. Vláda, ktorá hneď po nástupe k moci prezentovala mimoriadne odvážny diaľničný program, si na domácom trhu viac než rok požičiava potrebné peniaze za úrok, ktorý väčšinou presahuje pätinu požičanej sumy. Jej politika pritom naznačovala, že významným prvkom budúceho rozvoja Slovenska bude orientácia práve na rizikový východ - teda na Rusko. Varovania na politickej úrovni v podobe rôznych demaršov či diplomatických náznakov, ktoré by sa však dali skôr chápať ako varovania na úrovni základnej slušnosti, nestačili k tomu, aby táto vláda začala reálnejšie prezentovať stav a perspektívy Slovenska.

SkryťVypnúť reklamu

Realita sa však za zdanie schovať nedá, a tak tesne po voľbách došlo k prvému "úderu" reality - vynútené uvoľnenie kurzu slovenskej koruny presvedčilo všetkých, že v globalizujúcej sa svetovej ekonomike nie je možné vytvoriť zo Slovenska ostrov zázrakov, kde je možné doláre či marky kupovať za menej, než je ich hodnota. Správy zo záveru minulého týždňa konečne prezrádzajú aj ďalší kúsok reality - ani diaľnice nie je možné stavať za menej než stoja. Štát si totiž nedokázal (ani pri svojej ochote zaplatiť vysoké 30 % úroky) zaistiť pozíciu bezrizikového dlžníka. Podniky, ktoré diaľnice stavali, majú voči štátu nezaplatené pohľadávky vo výške niekoľkých stoviek miliónov korún - ktoré však nie sú súčasťou oficiálne prezentovaného deficitu štátneho rozpočtu. Obrovský projekt diaľnic tak v súčasnosti prezrádza veľmi zlý stav hospodárenia štátu a potvrdzuje negatívne hodnotenia zo strany ratingových agentúr, ktoré Slovensku rad za radom znižovali rating.

SkryťVypnúť reklamu

Oproti predchádzajúcim oficiálnym infomáciám o stave slovenskej ekonomiky tak teraz všetci vieme dve reálnejšie informácie - slovenská koruna nie je až taká silná a štátny rozpočet nie je dostačujúci na všetky plánované potreby. Okrem toho vieme, že veľmi zle vyzerá stav zdravotníctva, sociálneho poistenia, školstva, ale aj železničnej dopravy. Ešte stále však nevieme, aký je reálny stav slovenských bánk, slovenských štátnych podnikov, slovenských sprivatizovaných podnikov a s týmto všetkým súvisiaceho Fondu národného majetku, ktorý ešte stále nevytvoril dostatok rezerv na zaplatenie približne 30 mld Sk za svoje dlhopisy. Súhrn týchto neistôt je takmer ohromujúci a je veľmi pravdepodobné, že záujemcovia o slovenskú korunu zohľadnili v jej novom kurze aj riziká možných budúcich negatívnych infomácií.

SkryťVypnúť reklamu

Ak teda ostatný svet ešte len očakáva zhoršenie možností odbytu tovaru, zhoršenie prístupu k úverovým zdrojom a zreálnenie príliš optimistických prognóz vývoja v krízových oblastiach sveta, potom je na Slovensku možné, že časti tohoto negatívneho procesu prebiehajú alebo už prebehli.

XAVER GUBÁŠ

P67 value, s. r. o., Bratislava

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 596
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 326
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 719
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 143
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 352
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 874
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 883
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 369
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu