na nové historické zatváracie minimum 95,98 boda. Oproti záveru z predchádzajúceho týždňa tak SAX oslabil o 2,28 %. Klasickým obchodným dňom vystihujúcim náladu na trhu bol štvrtok, keď sa v dôsledku takmer nulovej aktivity, ani nezmenila hodnota indexu SAX z predchádzajúceho dňa. Podľa makléra Istrobanky Mojmíra Hojera sú príčinou nízkeho objemu obchodovania súčasné turbulencie na peňažnom trhu.
Vedúca analýz a ekonomiky maďarskej burzy Ildigó Fecser na stretnutí s novinármi upozornila, že pre efektívne fungovanie kapitálového trhu bude potrebné zmeniť prístup vlády k investorom.
Na štvrtkovom zasadnutí Výboru CESI v Bratislave sa dohodli zástupcovia stredoeurópskych búrz o revízii bázy indexu CESI. Zo spoločností obchodovaných na Burze cenných papierov v Bratislave (BCPB) bola vyradená VÚB a bázu indexu CESI tak tvoria zo slovenských spoločnosti Slovnaft, VSŽ a Slovakofarma.
Cenné papiere Slovakofarmy oslabili v priebehu tohto týždňa o 9,7 % na 1 802 Sk. Objem predaja akciovej spoločnosti Slovakofarma Hlohovec predstavoval za deväť mesiacov 2,875 mld Sk, pričom na slovenskom trhu firma umiestnila tovar za 1,037 mld Sk. Spoločnosť je proexportne orientovaná, vyváža tovar približne za 3 mld Sk a v zahraničí nakupuje suroviny za 1 až 1,4 mld Sk. Podľa predstaviteľov Slovakofarmy má preto devalvácia slovenskej koruny na hospodársky výsledok pozitívny vplyv.
Oproti koncu minulého týždňa výrazne klesla aj cena akcií VSŽ. Táto emisia zatvárala na 270 Sk, čo predstavuje pád o 8,5 %. Priemerný kurz Nafty mierne oslabil o 1,2 % na 400 Sk, cena Slovnaftu sa zvýšila o takmer zanedbateľných 0,3 % na 680 Sk. Na tejto úrovni sa držala v priebehu celého týždňa.
Hneď v úvode týždňa, v pondelok sa na parkete opäť zopakovali nedávne zaujímavé prevody pri Slovakia Industries keď sa zobchodovalo dvakrát po 40 000 akcií za 300 Sk a 291 Sk. S týmito cennými papiermi sa obchodovalo aj na priamom trhu, pričom sa previedlo štyrikrát po 40 000 kusov, raz po 300 Sk, potom za ceny okolo 1 250 Sk a raz za 1 675 Sk.
V stredu dominovali na priamom trhu tri obchody s akciami Nováckych chemických závodov, keď sa pri cene 45 Sk previedlo celkovo 575 583 kusov. Tento objem predstavuje 36,09-percentný podiel na základnom imaní spoločnosti. Až do tohto obchodu mala podľa septembrových informácií Strediska cenných papierov (SCP) SR na majetku podniku rozhodujúci podiel 59,03 % spoločnosť PT Nova. Zvyšok pravdepodobne vlastnil český Inekon. Z piatkových informácií SCP vyplýva, že po stredajšom prevode sa podiel PT-Novy znížil na 22,94 %, pričom akciová spoločnosť 1. dôchodková získala 29,5-percentný podiel na majetku NCHZ.