Aktéri na internacionálnych parketách nevedia zjavne kam z konopí. Na americkej a nemeckej burze vládne naďalej nervózna atmosféra. Ani v jednom z ohnisiek napätia - v Japonsku, zvyšnej Ázii, Rusku a Latinskej Amerike - sa nepodarilo vyriešiť zásadné ekonomické problémy. Globálnej ekonomike hrozí hospodárska recesia. To sa odráža na vyhliadkach medzinárodne operujúcich koncernoch ohľadom rentability v najbližšom období. Keďže zisk je najdôležitejším mikroekonomickým burzovým ukazovateľom, znižujú sa aj kurzy príslušných akcií.
Ako uvádza odborný časopis FINANZWOCHE, za posledné týždne poklesla hodnota všetkých akcií na celom svete z 23 na 18 biliónov dolárov. A negatívny trend pretrváva. Uplynulý týždeň osciloval hlavný americký burzový barometer Dow Jones nervózne okolo 7700 bodov, na hony vzdialený od júlových rekordov a približne na úrovni zo začiatku tohto kalendárneho roku. Dominantný nemecký burzový ukazovateľ DAX sa zase pohyboval s veľkými výkyvmi okolo psychologicky mimoriadne dôležitej hranice 4000 bodov; takisto na hony vzdialený od júlových rekordov a mierne pod úrovňou zo začiatku roka. Burzoví auguri sú nerozhodní: časť vyhlasuje, že nadišiel čas na prvé opatrné kúpy pomerne lacných účastín vybraných prvotriednych medzinárodných koncernov, iní zase vyzdvihujú súčasné burzové nebezpečenstvá.
Slovenským akciám sa podľa údajov v odbornom týždenníku BOERSE ONLINE ani po volebnej porážke Vladimíra Mečiara nepodarilo vymaniť z dlhodobého negatívneho trendu. Slovakofarma klesla k 6. októbru voči 29. septembru o 4,35 % na 110 DEM, Slovnaft o 6,25 % na 29,99 DEM a VSŽ Košice o 6,90 % na 13,50 DEM. Nafta Gbely sa udržala na úrovni 23 DEM a Váhostav Žilina na 24 DEM. Pokles Slovnaftu znamená, že teraz už všetky slovenské akcie kótované na nemeckej burze zaznamenali negatívny rekord: najnižší kurz za posledných 12 burzových mesiacov.
JÁN ŠALGOVIČ
Mníchov