m vystúpení v piatok zopakoval záväzok nepodať si ruku s palestínskym predákom Jásirom Arafatom, pretože ho považuje za teroristu. Šaron vyhlásil, že odsun izraelských jednotiek z viac ako deviatich percent by bol ohrozením izraelskej bezpečnosti.
Vymenovanie Šarona za izraelského ministra zahraničných vecí označili v sobotu za "ranu z milosti" pre blízkovýchodný mierový proces hlavné sýrske a libanonské denníky. Izraelský premiér Benjamin "Netanjahu korunoval svoju pokračujúcu vojnu proti mierovému procesu tým, že vymenoval Šarona, ktorý je nielen stúpencom vojny, ale tiež architektom osídľovacej politiky izraelskej vlády na okupovaných arabských územiach," napísal sýrsky denník Tišrín. Týmto rozhodnutím Netanjahu vyslal jasný signál tým, ktorí dúfali v zmenu izraelského protimierového postoja, aby sa vzdali svojich ilúzií, lebo Izrael a mier sú dve odlišné veci. Denník dodal, že Šaronova nová funkcia vrhla "tmavý tieň" na budúcnosť mierového procesu a urobila rozhovory s izraelskou vládou prakticky nemožnými. Libanonské denníky rovnako vyjadrili šok zo Šaronovho vymenovania a pripomenuli, že so Šaronom sú spojené kruté spomienky na masakry v libanonských palestínych utečeneckých táboroch Sabra a Šatíla. "Len oznámenie, že (Šaron) povedie (izraelské mierové) rozhovory, sa rovná katastrofe," napísal libanonský denník An-Nahár v úvodníku nazvanom Bibi (izraelský premiér) a buldozér.
Šéf palestínskej samosprávy Jásir Arafat v sobotu vyzval Ariela Šarona, aby prijal americký návrh na odsun izraelských vojakov z 13 percent územia. Podľa Arafata má právo do piatich rokov od podpísania mierových dohôd z Oslo vyhlásiť samostatnosť palestínskeho štátu, ak rokovania s Izraelom uviaznu v slepej uličke.