Prodemokratická opozícia v Azerbajdžane neuzná výsledky prezidentských volieb, ktoré sa v tejto bývalej sovietskej zakaukazskej republike uskutočnia zajtra. Podľa slov jedného z jej lídrov, bývalého predsedu parlamentu Isu Gambarova, súčasná situácia v krajine svedčí o tom, že voľby "nebudú ani slobodné, ani spravodlivé". Pozorovatelia za víťaza už vopred označujú terajšieho azerbajdžanského prezidenta 75-ročného Gejdara Alijeva. O najvyšší post v štáte sa okrem neho uchádza ešte ďalších päť kandidátov z tzv. konštruktívnej opozície.
MAFIA OPÄŤ VRAŽDÍ
Sicílska mafia Cosa Nostra po rokoch "prímeria" obnovila praktiky krvavého vybavovania si účtov s neobľúbenými politikmi. Ako včera informovala talianska tlač, najnovšou obeťou vražedného komanda sa stal kandidát na post starostu sicílskej obce Caccamo. Štyridsaťštyriročný Domenico Geraci mal kandidovať v nadchádzajúcich komunálnych voľbách za centristicko-ľavicový politický subjekt Olivovník. Tŕňom v oku mafie však boli jeho viacnásobné vyhlásenia, že chce skoncovať s ilegálnymi intrigami organizácie v Caccame. Táto obec sa považuje za hlavné útočisko viac ako 30 rokov hľadaného mafiánskeho bossa Bernarda Provenzana, prezývaného fantóm mafie. B. Provenzano je súčasne najhľadanejším mafiánom v krajine.
KONTROVERZNÝ ZÁKON
Dolná komora pakistanského Národného zhromaždenia schválila včera kontroverznú zmenu ústavy, podľa ktorej je islamský zákon šaríja najvyšším zákonom krajiny. Aby sa však zákon mohol stať súčasťou ústavy, musí byť schválený aj dvojtretinovou väčšinou v 87-člennom Senáte (hornej komore parlamentu), ktorý sa približne rovnako rozdeľuje na stúpencov a odporcov premiéra Naváza Šarífa, ktorý zákon predložil. Novým zákonom by sa Korán a sunna - výroky proroka Mohameda - povýšili na najvyššie zákony Pakistanu. Kritici zákona však tvrdia, že by premiérovi prepožičal mimoriadne ústavné a administratívne právomoci.
KOLUMBIA VEDIE REBRÍČEK ÚNOSOV
Únos vplyvných a bohatých ľudí, respektíve členov ich rodín (vrátane detí), je v mnohých častiach sveta jednou z najlukratívnejších činností. Podľa včerajšej britskej tlače, odvolávajúcej sa na údaje londýnskej poisťovne Lloyd, skončila v roku 1997 v počte únosov na prvom mieste Kolumbia. V porovnaní so situáciou na začiatku deväťdesiatych rokov sa celkový počet únosov na svete v minulom roku zvýšil o 60 percent. Z 1400 oficiálne zaregistrovaných únosov sa 887 odohralo na území Kolumbie, 237 v Mexiku, 64 v Brazílii, 56 na Filipínach, 24 vo Venezuele, 16 v Čečensku, 11 v Jemene, osem v Guatemale, sedem v Indii a päť v Hondurase. O zvyšok únosov sa "podelili" ostatné krajiny sveta.
ULTIMÁTUM PRE USA
Spojené štáty stratia podľa Charty OSN hlasovacie právo vo Valnom zhromaždení, ak do konca tohto roka nezaplatia 347 miliónov dolárov, ktoré dlhujú OSN za predchádzajúce obdobia. S týmito platbami mešká približne 25 krajín. OSN priznalo výnimku iba chudobným ostrovom Komory a Tadžikistanu, ktorý je rozvrátený vojnou. Výnimku odôvodnilo ich neschopnosťou zaplatiť dlžné čiastky v dôsledku okolností, ktoré nemohli ovplyvniť. OSN je zadĺžená vo výške 2,5 miliardy a celkový dlh USA - 1,6 miliardy - z toho predstavuje 69 percent. Na zvyšku sa podieľa ďalších 167 štátov. (TASR)