Hlasovaním členov Snemovne reprezentantov, druhej komory amerického Kongresu, ktorí vo štvrtok odsúhlasili formálny začiatok procesu obžaloby prezidenta v afére Monika Lewinská, sa podľa všetkého pre Billa Clintona začali písať najťažšie chvíle jeho politickej kariéry, ale aj súkromného života. A pritom hlasovanie mohlo dopadnúť pre neho ešte oveľa horšie, pretože nebyť horúcich telefonátov first lady Hillary, viceprezidenta Al Gora a samotného Billa Clintona, až 65 demokratických kongresmanov bolo ešte v stredu pripravených vysloviť sa za "impeachment", teda obžalobu. Napokon sa k väčšinovým republikánom v 435-člennej snemovni pripojilo "len" 31 demokratov, čo však taktiež stačilo na presvedčivé víťazstvo návrhu. V 435-člennej snemovni majú republikáni väčšinu 229 poslancov oproti 206 demokratom, keďže však jeden republikán nehlasoval, napokon pomer hlasovania vykázal parameter 258 hlasov za "impeachment" a 176 proti. Hlasovanie viac-menej kopírovalo "stranícku" líniu, pretože v porovnaní s rokom 1974, keď snemovňa hlasovala za obžalobu prezidenta Richarda Nixona v afére Watergate, sa stranícka línia prakticky zotrela a za "impeachment" zdvihlo ruku až 410 kongresmanov, pričom iba štyria boli proti. Treba len dodať, že po tejto správe Richard Nixon okamžite podal demisiu. V 222-ročnej histórii USA sa americký Kongres len po tretí raz vydal na pôdu obžaloby prezidenta. Prvý bol v roku 1868 prezident Andrew Johnson, ktorý sa postavil proti návrhu Kongresu v súvislosti s politikou na usporiadanie politických pomerov na juhu po občianskej vojne. Andrew Johnson si zachránil prezidentskú kožu jediným hlasom v Senáte…
Ak dosiaľ vyše dve tretiny Američanov Billa Clintona napriek afére naďalej podporujú, tak značná časť z nich považuje kauzu za jeho "privátnu vecičku". Za týchto Američanov to pred hlasovaním v snemovni mocne zakričal demokratický kongresman Robert Wexler slovami: "Prezident zradil svoju ženu, ale nie krajinu." Pravdaže, aj keď nezávislý vyšetrovateľ Kenneth Starr vo vyše 3000-stranovej správe dodanej Kongresu uviedol aj veľmi háklivé, ba priam pornografické detaily Clintonovho vzťahu s Monikou, podstata problému nie je v tom, že podvádzal svoju ženu. 42. prezident USA klamal pod prísahou a ďalších ľudí navádzal, aby krivo vypovedali, a to dokonca pred Veľkou federálnou porotou.
Niektorí demokratickí kongresmani sa počas vyše trojhodinovej diskusie republikánom vysmievali. Kongresman Peter Deutsch z Floridy vyhlásil na ich adresu: "Podľa takých pravidiel by ste mohli obžalovať aj sendvič." Právny výbor Kongresu ponechá teraz celú vec trochu uležať vzhľadom na novembrové kongresové voľby. Potom by mal rozhodnúť, kedy predvolá na "počúvanie" do Kongresu dvoch hlavných svedkov, Billa Clintona a Moniku Lewinskú. Kongres v novom zložení, v ktorom majú mať republikáni v obidvoch komorách podľa predpovedí ešte výraznejšiu väčšinu, sa zíde po prvý raz 3. januára budúceho roku. Potom by prišlo na program ďalšie hlasovanie o tom, či body obžaloby sú súce už nie na formálny, ale na riadny proces postupného sťahovania Billa Clintona z úradu, pravda, ak dovtedy sám nepodá demisiu. Ak by snemovňa rozhodla o naplnení "skutkovej podstaty činu", odovzdala by prípad Senátu, a ten vyriekne nad Billom posledný ortieľ. MICHAL HAVRAN