Užívatelia Internetu sú nešťastní a trpia skľúčenosťou - vyplýva to zo štúdie, ktorú v USA vypracovali psychológovia so vzorkou užívateľov Internetu. Informoval o tom nedávno francúzsky denník Le Figaro. Prvá vážna odborná štúdia o psychologickom vplyve využívania celosvetovej počítačovej siete priniesla prekvapujúce výsledky. Jej užívanie má nepriaznivé účinky na surferov po Internete. Tí sa cítia izolovanejší, deprimovanejší, a to aj vtedy, ak predtým nemali k depresiám nijaké sklony. Účastníci štúdie (169) si zaznamenávali počet a dĺžku napojení na sieť a potom odpovedali na štandardné psychologické dotazníky, pričom si merali subjektívny stupeň úrovne depresie, pocit samoty, spoločenského i rodinného odcudzenia. Výsledky štúdie prekvapili aj predstaviteľov spoločností Apple, Intel a Hewlett-Packard, ktorí si ju objednali.
LIEK PROTI STRESU
Americkí lekári vynašli protistresové tabletky, ktoré zbavujú človeka úzkosti a zdravotných problémov spojených s týmto pocitom. Nový liek sa volá Anticort a pracuje na princípe znižovania stresového hormónu kortizolu v krvi. Je všeobecne známe, že stres oslabuje imunitný systém a tí, čo ním trpia, sú náchylnejší na rozličné ochorenia vrátane prechladnutia. Pri pokusoch sa ukázalo, že používanie nového lieku zvyšuje imunitu a hladinu energie v organizme. Kortizol produkovaný kôrou nadobličiek dáva telu pokyn na produkciu adrenalínu. Podľa výrobcov lieku tento prípravok práve takejto telesnej reakcii zabraňuje.
ÚZKOSTNÉ STAVY
Americký genetik Dean Hamer tvrdí, že sa mu podarilo identifikovať dva nové gény. Jeden je zodpovedný za zvýšenú sexuálnu aktivitu, druhý podnecuje ľudí hľadať si stále nových partnerov. Ako uviedol tento vedec, ktorý sa preslávil odhalením tzv. homosexuálneho génu, a teda vyvrátením starej tézy o "úchylnosti" orientácie na rovnaké pohlavie, v géne určujúcom mieru nášho sexuálneho "hladu" sú zároveň zakódované i naše depresívne a úzkostné stavy. Populárne antidepresívum Prozac pritom utlmuje pohlavný pud, dodáva D. Hamer.
LIEČBA SVETLOM
Pôvod niektorých depresií úzko súvisí so svetlom. Aj týmto si vedci vysvetľujú, prečo sa v severských štátoch Európy, kde je kratší svit, vyskytuje oveľa viac depresií ako v južnejších štátoch. Pri liečení takýchto stavov sa bežne využíva svetelná terapia (fototerapia). Pacient sa pritom lieči žiarivým svetlom jednu hodinu denne v období od jesene do jari. Kým bežná intenzita svetla v miestnosti dosahuje 200 luxov, pri terapii sa pacient vystavuje svetlu s intenzitou 2-8 tisíc luxov (intenzita slnečného svetla je 200 tisíc luxov).
LIEK NA ÚSPECH?
"Lieky úspešnosti", najmodernejšie antidepresíva, ktoré sa v USA v posledných rokoch začali takmer ako módna záležitosť široko využívať nielen u pacientov trpiacich depresiami (napríklad známy Prozac), sa čoraz viac začínajú uplatňovať aj u nás. Antidepresívne lieky najnovšej generácie sú oproti starším typom oveľa dokonalejšie, so zanedbateľnými vedľajšími účinkami a so širšou škálou pôsobenia. Niektorí celkom zdraví ľudia sa však domnievajú, že im podobné lieky môžu jednorazovo pomôcť napríklad pri prekonávaní trémy alebo pri vystupovaní na verejnosti. Lekári upozorňujú, že určite nejde o jednorazové prípravky, ktoré by mohli pomáhať systémom - zoberiem si to hodinu pred vystúpením a všetko hravo zvládnem… (TASR, ru)