"Išli sme päť dní. To bolo pred tromi týždňami, ešte bolo teplo. Spali sme len tak pod vetvami. Bolo nás z našej dediny osemdesiatpäť. Celý čas sme išli v zástupe jeden za druhým. Báli sme sa mín. Vpredu išli vždy tí najodvážnejší," povedal nám v Bajram Curri Adem Krasnica, utečenec z Juniku, južne od Dečani. "Stačili sme si vziať len peniaze a dokumenty. Niekto stačil vziať i tašku s jedlom. Môjmu osemdesiatjedenročnému otcovi srbskí policajti prestrelili nohu. Musel tam zostať. Neviem, čo sa s ním stalo."
Veľvyslanec "Kosovskej republiky" v Tirane Ilaz Bamajli potvrdil v rozhovore pre SME, že sa v súčasnosti v Albánsku nachádza asi 24 tisíc utečencov z Kosova. Z toho 6-7 tisíc v horských oblastiach Bajram Curri, 5 tisíc v Tirane, 5 tisíc v Drači, 5 tisíc v Shkodere a 2 tisíc inde. Jeho údaje potvrdili i pracovníci kosovskej humanitárnej organizácie Ulpiana. V súvislosti s vojenským konfliktom muselo opustiť domovy asi 300 tisíc ľudí. Asi desatina z nich musela utiecť z obavy o svoj život cez hory do Albánska. Hlavný prúd z oblasti mesta Dečani prišiel pešo cez územie Čiernej Hory. Druhý prúd mieril v posledných týždňoch cez lesy od Gjakovice do Bajram Curri. Treťou cestou je smer cez horskú obec Vllahne a Krume k albánskemu okresnému mestu Kukes.
Lekári z okresnej nemocnice v Bajram Curri nám potvrdili, že mali za posledných 14 dní štyri prípady zranenia utečencov nášľapnými mínami. Míny sú jedným z hlavných dôvodov, prečo ľudia, ktorí utiekli zo svojich obcí, zostávajú v horách. Naspäť sa boja ísť kvôli srbským jednotkám, cez hranice kvôli mínam. Presný počet utečencov v horách sa nám na základe všetkých informácií podarilo len odhadnúť. Tvoria však podstatnú časť všetkých utečencov, ktorí v Kosove žijú pod holým nebom a ktorých je podľa organizácie OSN asi 50 tisíc.
Kancelár OBSE v Bajram Curri očakáva ďalší prílev utečencov s nastupujúcou zimou. Dr. Pierre Maurer, zástupca šéfa misie OBSE, v rozhovore pre SME hovorí: "Začína snežiť. Tí, ktorí dúfali, že sa do zimy vrátia domov, nebudú mať inú šancu, ako prejsť mínovými poľami na hraniciach. Daud, nemecky hovoriaci dôstojník UCK, nám povedal: "Srbi už v podstate vyčistili od ľudí celý pohraničný pás Kosova od Čiernej Hory až po Macedónsko. Teraz sú na rade mestá. Potom vznikne etnicky čistá zóna široká 50 až 80 kilometrov, oddeľujúca Albánsko od východných častí Kosova."
PRE SME - JAROMÍR ŠTĚTINA, agentúra Epicentrum, TIRANA, BAJRAM CURRI, Albánsko