2. Členovia vlády sa verejne vyjadrujú iba k problematike svojich rezortov. Ak nemôžu toto pravidlo dodržať (napr. v TV či v rozhlase), sú povinní konzultovať a zladiť svoje stanoviská so svojimi kolegami.
3. Členovia vlády sú povinní koordinovať svoje verejné stanoviská aj pri riešení medzirezortných problémov. Vystúpenie by malo byť spoločné.
4. Za jednotlivé rezorty hovorí na verejnosti iba príslušný minister, (s jeho vedomím a poverením) jeho námestníci a tlačový hovorca.
5. Členovia vlády sa vyjadrujú prevažne iba ku koncepčným či aktuálnym otázkam svojich rezortov. Na bežné každodenné otázky novinárov, kladené obyčajne pri náhodných stretnutiach či telefonicky, odpovedajú hovorcovia.
6. Členovia vlády sa snažia o maximálnu otvorenosť a ústretovosť voči novinárom. Preto usporadúvajú tlačové konferencie. Neprijateľná je agresivita či akákoľvek iná forma negatívneho správania sa k novinárom.
7. Členovia vlády, ktorí sa nezúčastnia na tlačovej konferencii po zasadnutí vlády, na otázky pred budovou čakajúcich novinárov (so zdvorilým odkazom na tlačovú konferenciu) neodpovedajú.
8. Informačná politika vlády je založená na princípe čo najširšej informovanosti verejnosti. Všetky schválené dokumenty sú preto prístupné verejnosti. Nezverejňujú sa neschválené materiály.
9. Členovia vlády sú povinní pravidelne informovať o svojich zámeroch a krokoch svojich straníckych kolegov v príslušných výboroch Poslaneckej snemovne a Senátu.
10. Ak členovia kabinetu zistia nejaké nedostatky a problémy v komunikačnej stratégii vlády, upozornia na ne čo najrýchlejšie hovorcu vlády, ktorý sa postará o ich nápravu.
( Návrh, spracovaný hovorcom vlády Liborom Roučkom - krátené, gru)