Keď pred týždňom TASR doslova chrlila reakcie na slovenské voľby vo svete, musel jej austrálsky dopisovateľ konštatovať, že o ich výsledku v krajine protinožcov informovali iba miestne noviny, určené prisťahovalcom z Albánska. Minulý víkend pristúpili pre zmenu k volebným urnám obyvatelia krajiny klokanov a slovenská tlač sa zachovala omnoho veľkorysejšie, aj keď sme im ich ignorantstvo mohli s chuťou vrátiť aj s úrokmi.
Austrálsky volič dal počas minulého víkendu, paradoxne, svoj hlas strane, ktorá sa netajila úmyslom zaviesť novú 10-percentnú spotrebnú daň. Na čele tohto politického zoskupenia stojí doterajší premiér John Howard, ktorý vypísaním predčasných volieb zároveň požiadal voliča, aby sa vyjadril k tejto daňovej reforme. Austrálsky volebný systém umožňuje odovzdať hlas aj prostredníctvom pošty, a tak si na konečné výsledky volieb budú musieť v Sydney ešte počkať, už teraz je však zrejmé, že Howardova pravicová liberálno-národná koalícia z nich vyšla s najväčším počtom hlasov.
S výsledkami volieb bol však spokojný aj vodca opozičných labouristov Kim Beazley. Jeho strana sa postupne spamätáva z poklesu obľuby u voličov, ktorú vyvolal posledný labouristický premiér Paul Keaton - podľa mnohých Austrálčanov jeden z najnepopulárnejších politikov v dejinách krajiny. Predpokladá sa, že v 148-člennej poslaneckej snemovni, kde mali liberáli doteraz 49 kresiel, by sa ich podiel mohol zvýšiť až na 70, na úkor Howardovej koalície. Opozícia si navyše vo voľbách posilnila svoju väčšinu v Senáte, čo môže výrazne skomplikovať schvaľovanie vládnej daňovej reformy.
Za najväčší úspech austrálskych volieb sa považuje skutočnosť, že v nich úplne prepadla nacionalistická strana One Nation (Jeden národ), ktorá získala nedávno 11 kresiel vo voľbách do regionálneho parlamentu v Queenslande. Demagógia, ktorá je zároveň jediným volebným programom jej zakladateľky Pauline Hansonovej, je namierená najmä proti prisťahovalcom z Ázie a častokrát hraničí s otvoreným rasizmom. Noviny komentovali volebné umiestnenie One Nation titulkami: Jeden národ ani jedno kreslo.
Úplne v pozadí zostala vo voľbách aj otázka pôvodných domorodých obyvateľov. Voliči sa v prieskume vyjadrili, že ju v posudzovaní volebných programov jednotlivých strán kladú až na posledné 14. miesto. Aj napriek 16 miliardám austrálskych dolárov, ktoré vláda investovala do ich podpory, je dnes iba 40 percent domorodých obyvateľov ekonomicky nezávislých, tvrdí senátor John Herron, súčasný konzervatívny minister pre práva pôvodného austrálskeho obyvateľstva. JURAJ KITTLER