pre ktoré by mohol byť v súlade s ústavou odvolaný z funkcie. Ide o krok, ktorý celá generácia Američanov nezažila, a celkovo sa k nemu pristupuje v histórii USA len tretíkrát. Za tento postup hlasovalo 21 republikánov a proti bolo 16 demokratov.
Podnetom sa stala správa nezávislého vyšetrovateľa Kennetha Starra, zaslaná Kongresu spolu s ďalšími dokumentmi popisujúcimi pomer prezidenta s bývalou stážistkou v Bielom dome Monikou Lewinskou. Starr, ktorý vyšetruje rôznu činnosť prezidenta už štyri roky, ho v hlavnej správe obvinil z 11 prečinov, ktoré by mohli viesť k odvolaniu. Vyšetrovatelia k nim ešte pridali štyri ďalšie. Avšak pôvodné obvinenie z krivej prísahy zmiernili na nepravdivé svedectvo a výbor nepodporil obvinenie zo zneužitia úradu.
Republikáni považujú činy, ktorých sa mal prezident dopustiť v snahe utajiť svoj pomer, za závažné. Demokrati vo výbore však oponovali, že celá záležitosť je len a len o sexe. To podľa nich nestačí na začatie procesu odvolania, pričom sa odvolávajú na všeobecnú formuláciu, že musí ísť o závažné trestné činy či priestupky, ktoré ohrozujú prezidentský úrad a ústavu. Tým nemôže byť nevera a jej zakrývanie klamstvom. Po hlasovaní je situácia taká, že vyšetrovanie môže zahrnúť všetko, od údajného nezákonného vyžiadania zložiek bývalých zamestnancov Bieleho domu Clintonovým tímom až po nezrovnalosti v predvolebnej kampani v roku 1996.