WASHINGTON (SITA) - Ekonomický rozvoj nie je udržateľný bez silného lokálneho finančného sektora. Len krajiny s dynamickým finančným sektorom boli schopné vybudovať silne ekonomiky. Uvádza sa to v publikácii Finančné inštitúcie, ktorú vo Washingtone predstavili predstavitelia Medzinárodnej finančnej korporácie (International Financial Corporation IFC), člena skupiny Svetovej banky.
"Zahraničný kapitál síce hrá dôležitú úlohu, podľa našich skúseností však ekonomika rastie primárne hlavne vďaka efektívnemu investovaniu domácich uspor," uviedla vrchná riaditeľka odboru rozvoja akciových trhov IFC Teresa C. Bargerová. Takýto postup je však možný z dlhodobého hľadiska iba v krajinách, ktoré boli schopné vytvoriť a správne regulovať privátne banky, akciové trhy, poisťovacie spoločnosti, penzijné fondy a ďalšie finančné inštitúcie. "Tento princíp platí pritom pre rozvojové i vyspelé krajiny," skonštatovala T. Bargerová.
Práve neadekvátna regulácia a slabosť domácich finančných inštitúcií boli podľa IFC príčinou dramatického rozšírenia ázijskej krízy. Podľa T. Bargerovej krajiny ako Chile, Maďarsko a Poľsko boli schopné prekonať problémy slabého finančného sektora a sú vďaka tomu v súčasnosti v omnoho lepšej finančnej kondícii. Podľa nej je bývalé Česko-Slovensko príkladom iného prístupu, keď až pretrvávajúca kríza finančného sektora prinútila vlády uvažovať o privatizácii bánk. IFC sa v súčasnosti angažuje v privatizácii českej ČSOB.
IFC je poradcom a investorom, pričom doteraz kumulovane investovala 5,3 mld USD v 700 finančných projektoch v 90 krajinách. Cieľom korporácie je posilnenie ekonomického rastu v rozvojových a transformujúcich sa krajinách prostredníctvom investícií do privátnych finančných projektov, mobilizácie kapitálu na medzinárodných finančných trhoch a poskytovaním technickej pomoci a poradenstva vládam a podnikateľskej sfére. V roku 1996 poskytla IFC Istrobanke uver vo výške 14,83 mil. USD, ktorý bol určený na pôžičky malým a stredným podnikom.