ych daní dosiahli za minulý rok 1,8 mld Kč. Tabak dosiahol na slovenskom trhu s cigaretami podiel 52 %. Spoločnosť so základným imaním 23 mil. Sk je vlastnená Tabákom, a. s.
Materská spoločnosť Tabák vykázala za minulý rok čistý zisk 2,4 mld Kč pri tržbách 14 mld Kč. Vyrobila vyše 32 mld cigariet. Do privatizácie išla v roku 1992 so základným imaním 1,7 mld Kčs. Jej vlastník Philip Morris Holland B.V. so súčasným podielom 77 % na základnom imaní investoval do výrobných technológií. To sa prejavilo na výške vlastného imania, ktoré dosiahlo 8,4 mld Kč. Časť akcií Tabáku sa ponúkala v kupónovej privatizácii. Akcionári od roku 1993 inkasujú vysoké dividendy. Za minulý rok spoločnosť vyplácala na tisíckorunovú akciu 864 Kč pred zdanením. V ČR spoločnosť ovláda 80 % trhu cigariet. V oboch štátoch Tabák, a. s., aj Tabak, s. r. o., sponzorujú tanečné a folklórne súbory a komornú hudbu.
Pašovanie cigariet z Ukrajiny sa rozmohlo po zvýšení spotrebnej dane z cigariet, ktoré začalo platiť na cigarety vyrobené alebo dovezené po 1. januári 1998. V máji iniciatívna skupina poslancov (všetci z HZDS) podala návrh novely zákona, ktorá by spotrebnú daň pri krátkych cigaretách vrátila na úroveň z minulého roka. Poslanci tvrdili, že zníženie dane zamedzí pašovaniu a štát si zinkasuje viac daní ako pri zvýšenej dani. Hoci zákon bol v NR SR prijatý, premiér Mečiar ho nepodpísal, a tak zákon nenadobudol platnosť. Podľa správ z MF SR sa za prvý polrok plnili spotrebné dane z tabaku na takmer 53 % z celoročného predpokladu.
Miroslav Sedlák, predstaviteľ spoločnosti Tabak, s. r. o., sa pre SME vyjadril k problému pašovania cigariet. Pašovanie cigariet rozoznávame s kolkom krajiny, kde bol vyrobený, alebo bez kolku. Pašované cigarety s kolkom iného štátu môžu znamenať pre spotrebiteľa určitú záruku kvality. Cigarety bez kolku bývajú často najhoršej kvality (obsah dechtu), môže tiež ísť o cigarety dlho alebo nevhodne skladované. Pri pašovaných cigaretách aj známa značka nebýva zárukou kvality, pretože ten, kto ich vyrobil, zrejme porušuje práva z ochrannej známky, vysvetlil Sedlák.
Je zlé, že do pašovania cigariet na Slovensku sa zapájajú miestni obyvatelia a deti. Pašovanie cigariet na naše územie z Ukrajiny sa zvyšuje. Naša spoločnosť urobila prieskum, pri ktorom sa zbierali použité cigaretové krabičky na verejných miestach v okresoch Humenné, Trebišov, Michalovce a zisťoval sa ich pôvod, povedal Sedlák. Takýto prieskum sa robil prvýkrát vo februári tohto roku, vtedy bolo asi 10 % krabičiek z pašovaných cigariet. Neskorší prieskum na jar potvrdil nárast podielu pašovaných cigariet na 25 %. Výsledky tohto prieskumu sme dali k dispozícii ministrovi financií, prezradil Sedlák. Tolerancia verejnosti voči nelegálnym aktivitám, ako je pašovanie cigariet, je z hľadiska právneho vedomia spoločnosti negatívny jav, uzavrel Sedlák.
Čakanie na Mečiarov podpis pod spomenutým daňovým zákonom zneistilo výrobcov a obchodníkov s cigaretami, pretože znížili zásoby krátkych cigariet, aby po podpise a vyjdení novely mohli okamžite uviesť na trh lacnejšie cigarety. Za vyskladnené cigarety nemôže štát už zaplatenú daň vrátiť. Zníženie zásob spôsobilo poruchy v zásobovaní cigaretami.
Je pravdepodobné, že ani nová vláda si neosvojí zníženie spotrebnej dane z tabaku. Zaujímavé bude, ako sa vysporiada nový parlament so schváleným zákonom bez podpisu.
JURAJ ĎURČENKA