Povolebný týždeň nepriniesol kapitálovému trhu dlho očakávané zlepšenie. Pozornosť investorov a zrejme aj maklérov bola upriamená na peňažný a devízový trh, ktoré sú stále atraktívnejšie ako kapitálový. Tento týždeň sa opäť vyšplhali úrokové sadzby na medzibankovom trhu do neuveriteľných výšok. Začiatkom týždňa si banky navzájom požičiavali peniaze za 50-60-% úrok, ktorý sa postupne zvýšil na 80 % a v piatok dosiahli úrokové sadzby na medzibankovom trhu až 200 %. Devízový trh sa minulý týždeň zatraktívnil najmä zásluhou devalvačných očakávaní. Devalvačné očakávania investorov sa začali prejavovať už v predvolebnom období, no minulý týždeň vrcholili. Po neistej situácii týkajúcej sa ďalšieho vývoja kurzu slovenskej koruny, ktorá panovala začiatkom týždňa, sa nakoniec NBS vo štvrtok rozhodla zrušiť fluktuačné pásmo slovenskej koruny a jej viazanosť na DEM a USD. Od 2. októbra je kurz slovenskej koruny stanovovaný len na základe ponuky a dopytu na medzibankovom trhu. Napriek tomu, že investori podobný krok zo strany NBS už očakávali, zatiaľ nie je jasné, aké dopady bude mať na ekonomiku Slovenska. Uvoľnenie kurzu bude mať pravdepodobne vplyv aj na ďalší vývoj na kapitálovom trhu. Uvoľnením kurzu došlo k faktickej devalvácii slovenskej koruny. Je preto zrejmé, že podniky, ktoré realizujú vyšší vývoz ako dovoz, znížením kurzu slovenskej koruny získajú. Dá sa preto očakávať, že investori budú mať zvýšený záujem o nákup akcií práve takýchto podnikov. Cena ich akcií by teda mala rásť.
Stagnácia na kapitálovom trhu pokračovala aj minulý týždeň. Hlavný burzový index SAX klesol o viac ako 6 %. Prvýkrát v histórii sa ocitol pod jeho východiskovou hodnotou. Pre investorov je to jednoznačný signál, že sa kapitálový trh na Slovensku ocitol tam, kde začínal pred niekoľkými rokmi. Ešte pred rokom bola hodnota SAX-u nad 170. Od januára tohto roku však jeho hodnota postupne klesala, až sa v júni priblížila k východiskovej hodnote 100. Vtedy jej ešte index odolal a v júli naznačil aj možný nárast. Po dvojmesačnej oscilácii okolo 110 bodov nakoniec prvýkrát prelomil hodnotu 100 v utorok minulého týždňa, keď predpoludním klesol až na 99,2, ale na záver dňa sa vrátil na 101,96 bodu. Následne v piatok sa už aj záverečná hodnota indexu skončila pod 100 bodmi, keď index uzatváral na 98,22.
Či toto nové historické minimum bude dnom prepadu kapitálového trhu, alebo len ďalšou zastávkou, ostáva otázkou najbližších dní. Minulý týždeň bol najväčší objem anonymných obchodov zrealizovaný s akciami Slovnaftu. Celkový objem obchodov predstavoval 3,7 mil. Sk. Cena akcií Slovnaftu už dlhší čas vykazuje stabilnú úroveň. Nebolo to inak ani minulý týždeň. Piatková záverečná cena 679 Sk bola nižšia oproti predchádzajúcemu týždňu iba o 1,8 %. S akciami Slovnaftu sa minulý týždeň zrealizovali priame obchody v celkovej hodnote 9,2 mil. Sk, pričom ku koncu týždňa klesla ich cena na priamych obchodoch na 623 Sk. Zrušenie fluktuačného pásma slovenskej koruny sa určite prejaví aj na hospodárení Slovnaftu. Slovnaft je citlivý predovšetkým na pohyb kurzu slovenskej koruny voči americkému doláru. Nákup ropy predstavuje rozhodujúcu položku nákladov Slovnaftu. Na druhej strane však Slovnaft exportuje v tvrdých menách a využíva novelu devízového zákona, ktorá umožňuje podnikateľským subjektom držať na svojich účtoch devízové prostriedky. Piatková vysoká volatilita ceny akcií Slovnaftu však pravdepodobne nebola reakciou investorov na uvedenú skutočnosť. Jeho akcie sa na BCPB obchodovali za ceny od 608 Sk do 680 Sk. V pondelok dosiahla maximálna cena 700 Sk. Výrazne oslabili minulý týždeň akcie VÚB. Medzitýždenný pokles ceny predstavoval 21 %. V priebehu týždňa sa akcie tejto banky obchodovali v intervale 684 až 850 Sk. Celkový objem anonymných obchodov dosiahol 689 tis. Sk. Ceny priamych obchodov s akciami VÚB reagujú na pokles ceny na anonymných trhoch s oneskorením. Ich piatková záverečná cena bola o 22,7 % nižšia ako týždeň predtým, stále však nepadla pod 800 Sk, kým na anonymných trhoch je už len tesne nad 700 Sk. Pri objeme takmer 500 tis. Sk padla cena akcií Závodu SNP o 9 % na 78 Sk. Na BCPB bola minimálna cena dokonca len 70 Sk.
Pokles zaznamenali aj ceny niektorých ďalších významných emisií. Cena akcií Váhostavu klesla o 9 %. Pri týždennom objeme skoro 100 tis. Sk sa skončilo piatkové obchodovanie s jeho akciami na 436 Sk. Cena akcií VSŽ minulý týždeň klesla o 5 %, Slovenskej poisťovne o 9,7 %, Železiarní Podbrezová o 9,5 %, Chemolaku Smolenice o 8,9 %, IRB o 9,1 %, SES Tlmače o 13,3 %.
PETER HALÁK
P 67 value, spol. s r.o. Bratislava