nili, že v procese zjednocovania Nemecka zostáva ešte vyriešiť mnoho vážnych problémov, pretrvávajúce ťažkosti by však nemali zatieňovať obrovský pokrok, ktorý už dosiahli. Schröder sa ako predseda Spolkovej rady a premiér hostiteľskej krajiny Dolného Saska v uvítacom prejave vrátil k výsledkom parlamentných volieb v Nemecku, ktoré sociálnej demokracii a jemu osobne priniesli historické víťazstvo. Zároveň vysoko ocenil význam odstupujúceho kancelára Helmuta Kohla pri nemeckom zjednocovaní a vyjadril mu svoj hlboký rešpekt. Schröder oznámil, že výsledky volieb v ňom vzbudili veľkú radosť a hrdosť na demokratickú zrelosť nemeckého ľudu, ktorý sa jasne vyslovil proti účasti krajne pravicových strán v parlamente. Prezident Herzog poukázal na to, že demokracia zapustila v celej krajine pevné korene a napriek všetkým ťažkostiam je aj východonemecká ekonomika na správnej ceste.
Ako čestný zahraničný hosť a hlavný rečník slávnostného zhromaždenia prehovoril český prezident Václav Havel. V rámci osláv sa Václav Havel zišiel na krátkom rokovaní s G. Schröderom, R. Herzogom, podpredsedníčkou Spolkového snemu Antje Vollmerovou a aj s odstupujúcim kancelárom Helmutom Kohlom. Schrödera pozval Havel na návštevu Českej republiky v krátkom čase a ten jeho pozvanie prijal.
Tretí október - Deň nemeckej jednoty, sa oslavuje od zjednotenia krajiny v roku 1990 ako štátny sviatok. Ústredné oslavy sa uskutočňujú vždy v hlavnom meste tej spolkovej krajiny, ktorej premiér práve predsedá v hornej komore nemeckého parlamentu - Spolkovej rade. Zhodou okolností je ňou v tomto roku Dolné Sasko, ktorého premiéra Schrödera pred niekoľkými dňami občania zvolili za nového kancelára. Oslavy boli poznamenané sporom vo veci originálneho hudobného sprievodu slávnostného aktu, v ktorom zaznelo aj niekoľko taktov hymny bývalej NDR. Účasť na oslavách z tohto dôvodu odriekla vláda najväčšej spolkovej krajiny Bavorska, jej krok sa však stretol napriek rozdielnym názorom na hudobnú zložku osláv so všeobecným nesúhlasom.