Potápanie medzi žralokmi sa stalo v JAR novou, rozporuplnou atrakciou pre turistov milujúcich silné zážitky. Mesačne sa spustia medzi tieto morské dravce stovky odvážnych záujemcov. Zaplatiť100 dolárov za tento výnimočný zážitok sa podľa nich určite oplatí. Záujemci oblečení do potápačského výstroja sú spúšťaní v malej klietke do hlbín. Mäso upevnené na klietke, ktorú vlečie loď 100 kilometrov od brehu, rýchlo priťahuje skupiny veľkých bielych žralokov. Tie sa bijú o potravu a hýbu klietkou, o ktorú sa často odrú, čo výrazne zvyšuje adrenalín u ľudí uväznených v nej. Proti novej atrakcii však ostro protestujú miestni ekológovia a záchranári, podľa ktorých sa tak žraloci učia spájať svoju potravu s pachom človeka a útočia častejšie na ľudí.
TURISTICKÁ PRÍRUČKA
Pre turistických návštevníkov Amsterdamu existuje príručka, ktorá podrobne informuje o najznámejších prípadoch vrážd v tejto metropole ako aj o miestach, kde sa odohrali. Či už v tmavej Čínskej štvrti, alebo v útulnej mestskej časti Grachten, všade sa môže turista zastaviť a v knihe si prečítať: "Tu tiekla krv". Miestne časopisy však toto dielko kritizovali pre absenciu niektorých "najkrajších vrážd". Chýba v nej napríklad prípad nezabudnuteľného ťažkého zločinca Bennieho de Pukkela, ktorý sa v roku 1985 sám stal obeťou vraždy. Znepokojujúci je aj fakt, že mnohé krvavé činy polícia nikdy neobjasnila.
ORIGINÁLNY NÁMORNÍK
Španiel Mikel Arizmedi, majiteľ plachetnice Rafael Verdera, svojím zovňajškom pripomína pravého námorníka z 19. storočia. Od nehody na palube lodi na jedno oko nevidí, má doráňané telo po zraneniach, ku ktorým prišiel pri búrkach na lodi a na pleci mu sedáva papagáj. Arizmediho loď, vyrobená v roku 1841 na Ibize, je však vybavená vysokomodernou súčasnou technikou a majiteľovi i jeho žene a ich, na palube narodenému, dieťaťu dostatočne zabezpečuje existenciu. Prostredníctvom internetu si totiž záujemci môžu u skúseného námorníka objednať dovolenkové plavby, prípadne školské výlety.
VÍNNA KÚRA
Ľudia trpiaci nadváhou sa môžu už veľmi ľahko zbaviť svojich kilogramov v istom francúzskom zdravotnom zariadení pomocou terapie, ktorá spočíva v obstrekoch a kúpeľoch v červenom víne. Za dva dni liečenia v zvláštnom stredisku slávnej vinárskej oblasti neďaleko mesta Bordeaux zaplatia pacienti asi 580 dolárov. Okrem kúpeľov a masáží drahým značkovým vínom, dostanú pohár vína aj na večeru. Ako vyhlásil majiteľ tejto "liečebne", ľuďom už lezú na nervy rôzne morské riasy a bahenné obklady. Ich testy vraj dokazujú, že táto vínna terapia naozaj pomáha zbaviť sa nadbytočných kilogramov.
ŠKODLIVÝ PIERCING
Prepichovanie rôznych častí tela, takzvaný piercing, môže byť veľmi nebezpečný. Zdravotné problémy, ktoré táto móda spôsobuje, siahajú od neškodných opuchlín, cez vážne zjazvenie tkaniva a alergické reakcie až po smrteľné infekcie, varuje Hans Rudolph, generálny tajomník Nemeckého združenia pre plastickú chirurgiu. So znepokojením lekári sledujú, ako sa piercing, praktizovaný už po stáročia, zmenil z okrajového fenoménu na módny trend. Predovšetkým medzi mládežou je táto "okrasa" veľmi obľúbená. V móde nie sú len kovové krúžky v nose a na obočí, ale aj v oblasti pupka a genitálií. "Už takmer niet na tele miesta, ktoré by touto módou nebolo postihnuté," tvrdí nemecký odborník.
(ČTK,TASR)